"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Belediyelerin kış sınavı

KIŞ ayları yaklaştıkça başkentin her biri il büyüklüğündeki ilçe belediyelerinde telaş başlar. Her ne kadar kış Ankara’da eskisi kadar sert geçmese de olası kar yağışlarında yolların açılması başta olmak üzere yoğun yağışlarda su baskınlarına acil müdahale gibi konularda 29 Mart’ta yönetimi değişen belediyeler için ilk hizmet sınavı bu kış yaşanacak.

Özellikle AKP’den CHP ve MHP’ye geçen Yenimahalle, Etimesgut ve Gölbaşı belediyelerinin yanı sıra Altınok dönemi sona eren Keçiören’de de vatandaşların geçmişe kıyas yapacağı bir kış olacak.
Kışla mücadelenin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi arasında her yıl yaşanan “O sokak senin bu sokak benim” kısır döngüsü de muhakkak tekrarlanacak. Büyük koltukların sahipleri hizmet bekleyen onlarca bölge varken küçücük sokaklarda siyaset yarışına girecekler.
O küçük sokakların büyük tartışmaları Başkent’in büyük sorunlarını örter mi bilinmez ama yerel yöneticiler “Nasıl olsa beş yıl buradayız” düşüncesinden sıyrılmazlarsa işler çok zor. Güçlü koltuklara oturdukları gün dün gibi gelse de sekiz ay su gibi geçti. Şimdi önlerinde hem hizmetlerin aksamaması gereken zor bir kış var hem de proje geliştirmek için belli bir zaman.
Geldikleri günden beri vaatlerde bulunan büyük sözler eden kentimizin yöneticilerine biz gazetecilerin “Bir yılda ne yaptın?” diye soracağımız 29 Mart 2010’a da yalnızca dört ay kaldı.
Belki vaatlerle bezeyerek biraz daha zaman kazanabilirler ama unutmamaları gereken bir tarih daha var ki ona da bir şey kalmadı. 2011’de genel seçimler var. Koltuğu kaptırma dertleri olmasa da vatandaşın ara dönem karnesi vereceği genel seçimler yerel yöneticilerin kaderini belirleyecek.

Mezarlıkta torpil

BİR Kurban Bayramı daha geride kaldı. Bayramın bir tarafında keyifli ziyaretler yaşanırken diğer tarafında bayram adetlerinden mezarlık ziyaretleri yapıldı.
Özellikle Karşıyaka Mezarlığı her bayram olduğu gibi bu bayram da yakınlarını ziyaret edenlerle doldu taştı. Karşıyaka Mezarlığı’nın çevresinde ziyaret yoğunlukları yüzünden trafik keşmekeşi yaşandı.
Aşırı yoğunluk yüzünden mezarlığa araçlarıyla gelenlerin girişine izin verilmeyince park yeri bulma telaşı trafik keşmekeşini bir kat daha arttırdı. Doğrusunu söylemek gerekirse ne trafik keşmekeşi ne de araçların içeri alınmaması vatandaşın gözüne battı.
Ama bazı araçların girişlerine izin verilmesi hoş değildi. Kapıdaki görevlilerin telsizlerine bazı araçların plakaları anons edildi ve plakaları verilen araçlar onlarca girmek isteyen ve geri çevrilen aracın arasından mezarlığa giriş yaptı.
“Hamili kartlar” her yerde olduğu gibi mezarlıkta da işe yaradı.
X