ANKARA HABERLERİ

Belediyelere 'Türkçe tabela' çağrısı

Murat YILMAZ
16.10.2017 - 15:31Son Güncelleme :

Başkent’te yabancı tabela sayısının gün geçtikçe arttığına dikkat çeken Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Rasim Özyürek belediyelere tabela çağrısında bulundu. Özyürek, “İşyeri açma ruhsatı verilirken Türkçe şartı aransın” dedi.

Murat YILMAZ

Türk dili üzerine akademik çalışmalarıyla tanınan Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Rasim Özyürek, son dönemde yabancı kelimelerle yazılan işyeri tabelalarının hızla artığına dikkat çekerek Başkent’teki belediyelere, “İşyeri açma ruhsatı verilirken Türkçe şartı aransın” çağrısında bulundu. 2017 yılının Türk Dili Yılı ilan edildiğine de dikkat çeken Özyürek şöyle konuştu:

YABANCI TABELA DOLU

“Bugün kentin dört bir yanı yabancı tabelalarla dolu. Yurtdışından gelen markalar haricinde Türk işletmecilerin de bunlara özenerek bu tür isimler kullanıyor. Alışveriş merkezlerinden hastanelere, restoranlardan apartmanlara kadar her yerin yabancı isim istilasına uğradığını görüyoruz. Türkçe dünyada en çok konuşulan 5’nci dil. 2017 yılı Türk Dili Yılı olarak ilan edilmişken belediyelerin harekete geçmesi lazım.

Belediyelere Türkçe tabela çağrısı

TÜRKÇE ŞARTI ARANSIN

Belediye meclislerinde alınacak kararla küşat müdürlükleri tarafından işyeri açma ruhsatı verilirken Türkçe şartı aransın. Yeni dükkan açanlar resmi başvuru evrağı üzerinde Türkçe olarak isim belirtilebilir belki ama asılan tabelada yer alan isim önemli. Bu nedenle denetimin de çok sıkı tutulması gerekiyor. Müfettişler cadde ve sokakları tek tek gezsin kontrol etsin.

CEZAİ YAPTIRIM OLSUN

Biz bu anlamda belediyelere Türkçeleştirme konusunda destek vermeye de hazırız. Ankara’daki tabelalar Türkçe konuşmalı. Yabancı dille yazılmış olan bütün tabelalar sökülsün yerine Türkçe tabelalar asılsın. Kurallara uymayanlara cezai yaptırım uygulansın. Böyle olursa Ankara’da tabelalar Türkçeleşir. Hatta Ankara’daki bir ilçeden pilot uygulama da başlatılabilir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Belediyelere 'Türkçe tabela' çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2017 tarihinde saat 15 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Belediyelere 'Türkçe tabela' çağrısı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Eylül 2019, Cumartesi
 • İmsak
  05:04
 • Güneş
  06:28
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  16:13
 • Akşam
  18:56
 • Yatsı
  20:15
Sayfa Başı