ISPARTA HABERLERİ

Belediyelere tarımsal SİT uyarısı

DHA
02 Mayıs 2017 - 10:49Son Güncelleme : 02 Mayıs 2017 - 10:50

Belediyelere tarımsal SİT uyarısı

DHA

 

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA) - Tarım arazilerini koruma planı çerçevesinde Isparta, Boğazova, Gelendost ve Senirkent Ovaları 'SİT' olarak tescillendi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Tuğrul, bu ovalarla ilgili belediyeleri 'kaçak yapılaşmaya' karşı uyardı.

Tarım Arazilerini Koruma Planı çerçevesinde 'büyük ova' statüsü verilen toplam 141 bölgede tarım dışı faaliyetlere izin verilmiyor. Bazı Ovaların Büyük Ova Koruma Alanı Olarak Belirlenmesine İlişkin karara göre amaç dışı kullanım, erozyon ve kirlenme gibi nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulması yaşanan ova bölgeleri tarımsal SİT olarak tescillendi. Ayrıca tarım arazilerinin spekülatif yatırım amaçlı alınıp satılmasını önleyerek zorunlu olarak tarımsal üretimde kullanılması amaçlanıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın teklifiyle Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar kapsamında Isparta'da da 4 ova, büyük ova statüsünde SİT olarak tescillendi. Halk arasında 'Atabey Ovası' olarak bilinen Isparta Ovası, Gelendost Ovası, Senirkent Ovası ve Eğirdir Boğazova tarım dışı faaliyetlere karşı koruma altına alındı. Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe giren büyük ova statüsü kapsamında arazi sahiplerine bağ evi bile yapmasına izin verilmiyor. Bu karardan önce Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nce hak sahiplerine kendisine ait 1-2 dekarlık bahçesine bağ evi yapmasına izin veriliyordu. Yeni karar ile bağ evi yapacak kişilerin talebi önce Toprak Koruma Kurulu'nda, ondan sonra da bakanlıkça değerlendiriliyor. İl Toprak Koruma Kurulu yeni uygulama kapsamında bu tür talepleri doğrudan reddediyor.

Büyükova statüsü kapsamında 4 ovada tarımsal yatırımların yapılması teşvik ediliyor. Bu yatırım planlaması kapsamında SİT alanındaki tarımsal arazilerde en fazla 75 metrekareye kadar idari bina ya da ev izni verilebiliyor. Bu ovalarda daha önceden yapılan kaçak yapılaşmalara ilişkin şu an için herhangi bir uygulama yok ancak kaçak yapılaşma resmi kayıtlara girmesi durumunda ilgili belediye tarafından yıkılması isteniyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Isparta Ovası, Senirkent Ovası, Gelendost Ovası ve Eğirdir Boğazova'yla ilgili belediyeleri de imar uygulamaları açısından uyardı. İl Müdürü Mehmet Tuğrul, adı geçen SİT ovalarıyla ilgili 10'dan fazla belediyeye gönderilen yazıda yapılaşmalara ruhsat verilmemesi, ruhsatsız şekilde gerçekleştirilen yapılaşmaların durdurulması istendi. Aksi durumlarda ilgili belediyeleri ağır cezaların beklediğine vurgu yapıldı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Isparta haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Isparta ilinden Belediyelere tarımsal SİT uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Mayıs 2017 tarihinde saat 10 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Belediyelere tarımsal SİT uyarısı haberi güncellenecektir.

  ISPARTA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:29
  • Guneş
   06:13
  • Öğle
   13:11
  • İkindi
   16:54
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı