ANKARA HABERLERİ

Belediyelere atıksu uyarısı

Hürriyet Haber
08.01.2012 - 00:00Son Güncelleme : 07.01.2012 - 19:41

Çevre Bakanlığı, belediyeleri atıksu ve evsel katı atık hizmetleri karşılığında tahsil ettiği paranın, bu alandaki hizmetlere harcanması yönünde uyardı.

Hürriyet Haber

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, belediyelerin atıksu ve evsel katı atık hizmetleri karşılığında tahsil ettiği ücretin vergi olmayıp; verilen bu hizmetin, elektrik ve içme suyu hizmetleri gibi karşılığında bedel ödenmesini gerektirdiğini bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından “Atıksu altyapı ve evsel katı atık bertaraf tesisleri tarifelerinin belirlenmesinde uyulacak usul ve esaslara ilişkin yönetmelik”le ilgili yapılan açıklamada, doğal kaynakların, çevre ve insan sağlığının korunabilmesi ve kirlenmenin önlenmesi için atıksu altyapı ve evsel katı atık yönetimlerinin kaliteli altyapı hizmeti verebilmesi gerekliliğine işaret edildi.

Halka duyurulmalı

Bu hizmetlerin yapılabilmesi için hizmetin sürdürebilirliğini devam ettirecek bedellerin hizmeti alanlardan karşılanması gerektiğinin belirtildiği açıklamada, çevre ile ilgili politikaların uygulanmasında ekonomik araçların rolünün çevre politikalarını destekleyecek şekilde kullanılması gerektiği vurgulandı.

Çevre Kanunu’nun getirdiği hükümlerin bu eksiklikleri giderecek nitelikte olduğuna değinilen açıklamada, ilgili kanun gereği atıksu ve evsel katı atık tarife ücretleri kararı alınmadan önce belediyelerin kapsamlı bir rapor hazırlayarak bu raporları meclis kararlarının duyurulması yöntemi ile halka duyurmaları gerektiğinin ifade edildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Diğer atıksu altyapı yönetimleri ve evsel katı atık idareleri tarafından halkın atıksu ve evsel katı atık ücret ve tarifeler için görüş ve önerilerini değerlendirildikten sonra yerel gazeteler ve diğer haber alma kaynakları kullanılarak halka duyurulur.

Karşılığı verilmeli

Belediyeler vermiş oldukları hizmetin (atıksu ve evsel katı atık hizmetleri) karşılığı olan ücreti belirleyerek tahsil etmekle yükümlüdürler. Atıksu ve evsel katı atık hizmetleri karşılığında tahsil edilen bu ücret vergi olmayıp; verilen bu hizmet, elektrik ve içme suyu hizmetleri gibi karşılığında bedel ödenmesini gerektirmektedir. Aksi takdirde çevre altyapı tesislerinin kurulması gecikecek, kurulsa dahi bu tesislerin işletilmesi sürdürülebilir olmayacağından, sonuçta çevre tahribi ve kirliliğinin çok daha büyük zararlara meydan açacağı aşikardır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Belediyelere atıksu uyarısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı