ANKARA HABERLERİ

Belediyeler sigara yasağına hazırlanıyor

Hürriyet Haber
17.05.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara’da belediyeler, 19 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan sigara yasağına karşı son hazırlıklarını tamamlıyor. Zabıtayı da seferber eden belediyeler, şimdiden seminerlere başladı.

Hürriyet Haber

19 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Yasanın uygulanmasında önemli role sahip olan yerel yönetimler "yasayı en iyi biçimde uygulayacakları" mesajını verdi.

Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, sigara yasağı konusunda belediye olarak çok sıkı denetim yapacaklarını ve hiçbir konuda toleranslı davranmayacaklarını söyledi. Eryılmaz, "Yurttaşlardan sigara konusunda gelen şikayetleri anında değerlendireceğiz. Bundan ayrı olarak ekiplerimiz devamlı denetimde bulunacak ve bu konuda gerekirse özel ekipler kurma yoluna gideceğiz" dedi.

Zabıta seminerde

Sigara yasağının denetimi konusunda görevli olan Çankaya Belediyesi Zabıtası da hazırlıklarını tamamladı. Çankaya Belediyesi Zabıta Müdür Yardımcısı Kemal Odabaşı, kurumların bu konuda özel ekipler oluşturması gerektiğini söyleyerek, "Bu konuda seminerler düzenlenerek ekipler bilgilendirilmeli. Biz bu konuda bir seminer düzenleyeceğiz" dedi.

Odabaşı, yasada en büyük sıkıntının ispat konusunda yaşanacağını söyledi. Bir vatandaş şikayet etse bile bu şikayetin sağlam delillere dayanması gerektiğini vurgulayan Odabaşı, "Bu şikayet şahit yoluyla, fotoğraflama yoluyla ispatlanmalıdır" dedi.

Yasa ne diyorsa

Büyükşehir Belediyesi’nden üst düzey bir yetkili de, "Herkes kendini frenleyecek. Nasıl ki insanlar uçak yolculukları süresince sigara içemiyorlarsa iş yerlerinde de çalışma süreleri içerisinde sigara içemeyecekler. Yasa ne diyorsa onu uygulayacağız" dedi.

Altındağ Belediye Başkan Yardımcısı Balamir Gündoğdu ise, konuyla ilgili zabıta ekiplerine eğitim verilmesi gerektiğini belirtti. Gündoğdu, "5727 No’lu yasa ne diyorsa ona uyacağız. Kendi personelimizin de bu yasaya uyması için elimizden gelen çalışmalara yapacağız. Yasanın başarıya ulaşacağına inanıyorum" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Belediyeler sigara yasağına hazırlanıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı