YOZGAT HABERLERİ

Belediyeler elektrik üretecek

DHA
04.04.2016 - 10:01Son Güncelleme :
Belediyeler elektrik üretecek
DHA

YOZGAT,(DHA) - İLLER  Bankası'nın, belediyelerin aydınlatma, arıtma ve diğer sistemlerinde yenilenebilir enerji kullanması için başladığı kredi ve teknik destek hizmetlerine Yozgat’tan 7 Belediye başvuruda bulundu.

Yerel yönetimlerin, park, bahçe, cadde ve sokak aydınlatmaları, kültür merkezleri, sosyal tesisleri, bahçe ve otoparkları, sinyalizasyon ve güvenlik sistemleri, reklam panosu, otobüs durağı aydınlatmaları, benzin istasyonları, su depoları ve arıtma tesislerinin aydınlatılıp, enerjilerinin karşılanması ve şehir içi dekoratif aydınlatma sistemlerinin yenilenebilir enerjiye uygun hale getirilmesi için kredi veriliyor. Bu krediden yararlanarak, Yozgat’ta kendi elektrik enerjisini üretmek üzere başvuruda bulunan belediyelere yenileri eklendi. Yozgat’ta 7 belediye daha kendi elektriğini üretmek üzere çalışmalara başladı. Yozgat’ın Akdağmadeni ve Şefaatli ilçeleri Jeotermal enerji için başvuruda bulundu. Daha önce, Güneş enerjisi santrali kurmak üzere başvuruda bulunan ve yapım aşamasında 5 belediyeden Yozgat Belediyesi 4,99 Megawatt, Sorgun Doğankent Belediyesi 1,00 Megawatt , Şefaatli Belediyesi 1,00 Megawatt, Sorgun Bahadın Belediyesi 0,50 Megawatt, Çekerek Belediyesi 0,14 Megawatt enerji üretimi gerçekleştirecek.

Türkiye'de, hidrolik, rüzgar, güneş ve jeotermal enerji santrallerinin son yıllarda hızla artmasına rağmen ülkenin kurulu gücü içerisindeki payının çok sınırlı kaldığını ifade edilerek, Türkiye'de 2015 yılından sonra çevre ve sokak aydınlatmalarının belediyelerin yükümlülüğüne girdiği, bu kapsamda ortaya çıkacak ilave elektrik giderlerine belediyelerin çözüm bulmaya çalıştıkları vurgulandı. Belediyeler ve il özel idarelerine yenilenebilir enerji projeleri hazırlamak için teknik altyapı, yönetmelik ve şartname hazırladıklarını, tüm alanlarda iletim, dağıtım, sistem kurulması ve planlaması, test çalışmaları ve projenin hazırlanması için danışmanlık hizmetini İller Bankası sunuyor. 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Belediyeler elektrik üretecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Nisan 2016 tarihinde saat 10 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Belediyeler elektrik üretecek haberi güncellenecektir.

YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ

13 Haziran 2019, Perşembe
 • İmsak
  03:10
 • Güneş
  05:05
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  16:43
 • Akşam
  20:16
 • Yatsı
  22:03
Sayfa Başı