KAYSERİ HABERLERİ

Belediyeler Eğitim Bursu Veremiyor

IHA
09.09.2015 - 11:51Son Güncelleme :

MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MEMDUH BÜYÜKKILIÇ

IHA

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Belediyeler tarafından yükseköğrenim gören öğrencilere verilen bursların 21 Kasım 2008 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne açtığı dava sonucu iptal edildiğini söyledi.
21 Kasım 2008 tarihinde Anayasa Mahkemesi ile ...
Son günlerde özellikle üniversite öğrencilerinin belediye eğitim bursu için başvuru talebinde bulunduklarını hatırlatan Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç “ 21 Kasım 2008 tarihinde Anayasa Mahkemesi, 5102 sayılı ‘Yükseköğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesine İlişkin Kanun’un, Belediyeler hariç kamu kurum ve kuruluşlarının yükseköğrenim öğrencilerine doğrudan burs ve kredi vermelerini engelleyen’ hükmündeki ‘belediyeler hariç’ ibaresini oy birliğiyle iptal etti. Bu iptal kararı ile Belediye olarak burs verme yetkimiz ortadan kaldırıldı. Ancak 7 yıl geçmesine rağmen Belediyemize eğitim bursu almak için başvurular olmaktadır. Daha önce belediye olarak her yıl yaklaşık 3500 öğrenciye burs verdiğimizden bu hizmetin devam ettiğini sanan vatandaşlarımız bulunmaktadır. Haklı olarak eğitim bursu araştırması yaparken Melikgazi Belediyesi’ne yazılı, sözlü ve BİMER vasıtası ile talepte bulunmaktadırlar. Belediye olarak burs veremediğimizi bir kez daha belirtmek istedik.” dedi.
Üniversitelere Bina, Laboratuar, Teknik Yardım, Yer Tahsisi …
Yüksek Mahkeme’nin bu kararına göre artık belediyelerin öğrencilere doğrudan burs ve kredi veremediğini hatırlatan Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, ancak yüksek öğretime, özellikle üniversitelere bina, laboratuar, teknik yardım, yer tahsisi gibi birçok konuda hizmet ve yardımda bulunduklarını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Belediyeler Eğitim Bursu Veremiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Eylül 2015 tarihinde saat 11 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Belediyeler Eğitim Bursu Veremiyor haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

02 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:47
 • Guneş
  07:31
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:25
 • Yatsı
  18:57
Sayfa Başı