ANKARA HABERLERİ

Belediyeler bütünlemede

Hürriyet Haber
29.01.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Gece geç saatlerden itibaren kent genelinde etkili olan kar yağışı günlerin “Hazırız” diyen belediyeleri sınıfta bıraktı. Ana arterlerde yüzlerce maddi hasarlı trafik kazası meydana gelirken vatandaşın tepkisi ağır oldu.

Hürriyet Haber

BAŞKENT’te ece saatlerinde başlayan kar yağışı Ankara genelinde etkili olurken, her fırsatta “Yağışa hazırız” mesajı veren belediyeler sınıfta kaldı.

Kar yağışının gece saatlerinden itibaren başlamasına rağmen aldıkları önlemlerde yetersiz kalan belediyeler özellikle sabah saatlerinde işe gitmek için evden çıkan vatandaşların büyük tepkisini topladı. Kar yağışına zamanında müdahale edilmemesi nedeniyle ana arterlerde felç olan trafik, bazı bölgelerde maddi hasarlı kazalara, bazı bölgelerde ise vatandaşın uzun süre soğukta beklemesine sebep oldu.

Kentin; Çankaya, Dikmen ve Oran gibi yüksek rakımlı kesimlerinde sürücüler ve yayalar zor anlar yaşarken günler öncesinde ‘Acil müdahale timlerimiz ve araçlarımızla kar yağışına hazırız’ mesajı verip hiçbir olumsuzluk yaşanmayacağını öne süren hemen hemen tüm belediyeler sınıfta kaldı. Gece saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışına hiçbir ciddi müdahalede bulunmayan ve tedbir almayan belediyeler Ankaralıları mağdur etti.
İşe geciken, kaza yapan hatta donma tehlikesi geçiren Başkentliler özellikle Büyükşehir Belediyesi’nin yetersiz kaldığını ifade ederek geceden beri yağan kara rağmen önlem almayan yetkililere tepki gösterdi.
Trafik yetkilileri kent genelinde yüzlerce trafik kazası meydana geldiği bilgisini verirken Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise kar yağışına 62 özel donanımla kar küreme aracı, 27 grayder, 20 kamyon, 31 loder, 30 kürekli ekip ve 900 işçi ile 3 vardiya halinde çalıştığı belirtildi.

Önal: Sokakta yaşayanlar için otel tahsis ettik

ANKARA Valisi Kemal Önal, Rixos Otel’de düzenlenen Valiler Toplantısı’na verilen arada gazetecilerin yoğun kar yağışına ilişkin sorularını yanıtladı.

Kar yağışının geç saatlerde başladığını anımsatan Önal, şöyle konuştu:

“Kar yüksek semtlerde 5-6 santimetreye kadar vardı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden aldığımız bilgiye göre bugün öğlene kadar bu yağış devam edecek. Yarından itibaren ise sulu kar şeklinde hafta sonuna kadar sürecek. Havanın soğuk oluşu ve sıcaklığın eksi 7 dereceye kadar düşmesi anında buzlanma yaşanmasına neden oldu. Tuzlama faaliyetlerinin gecikmeden yapılmasını istedik. Cinnah’ta biraz sıkıntı vardı. Okulların kapalı oluşu nedeniyle kent içi trafik çok fazla etkilenmedi.”

Belediyelere gerekli talimatları verdik

Önal, kamuda çalışan özürlü vatandaşlar için üç gün boyunca tatil ilan ettiklerini anımsatarak, “Önümüzdeki günlerde yağmurla birlikte sıkıntının geçeceğine inanıyorum. Belediyelere, buzlanmaya karşı buz eritici çalışmaların yapılması için gerekli talimatları verdik” diye konuştu.
Zorlu kış şartlarında yaşamlarını sokakta sürdüren vatandaşlar olduğunu hatırlatan Vali Önal, bu vatandaşların barınabilmeleri için bir otel tahsis edildiğini ifade etti.
Bu konuda emniyet güçlerine talimat verdiğini belirten Önal, “Sokakta bu tür vatandaşımız varsa onları alıyoruz, yediriyoruz, içiriyoruz, giydiriyoruz. Ertesi gün yine gidiyorlar. Bunu yaşam şekli olarak belirlemişler fakat biz elimizden gelen yardımı yapıyoruz yine de” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Belediyeler bütünlemede haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı