Eğitim Haberleri

  Belediyeden yeni üniversiteliye kayıt hizmeti

  DHA
  06.09.2014 - 12:31 | Son Güncelleme:

  Geçtiğimiz hafta üniversite eğitimi için ilk kez İzmir’e gelen 3 bin 800 üniversite öğrencisi, Otogar’da güleryüzlü gönüllüler tarafından karşılandı. Çorba ikramından sonra ücretsiz servislerle yeni okullarına ulaştırılan gençler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önderliğinde verilen bu hizmetin diğer kentlerde de uygulanmasını istedi.

  Belediyeden yeni üniversiteliye kayıt hizmeti

  3 BİN YENİ ÜNİVERSİTELİYE POLİS HİZMETİ

  İzmir Büyükşehir Belediyesi; Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı ve Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile ilçesinde kamu ve vakıf üniversitesi bulunan Balçova, Bornova, Buca, Çiğli ve Urla belediyeleri işbirliğiyle gerçekleştirdiği ’İzmir Gençlere Kucak Açıyor’ projesi kapsamında, yeni eğitim öğretim yılında kazandıkları üniversitelere kayıt yaptırmak için İzmir’e gelen yaklaşık 3 bin 800 öğrenciyi Otogar’da karşıladı.

  Kentteki 7 üniversitenin yeni öğrencilerine yabancı oldukları kente ilk adım attıklarında destek vermek ve onlara içten bir ’hoşgeldiniz’ demek amacıyla 5 yıldır yürütülen ’İzmir Gençlere Kucak Açıyor’ Projesi, giderek daha geniş kitlelere ulaşırken büyük beğeni topluyor. Proje çerçevesinde üniversiteyi kazanıp İzmir’e gelen öğrenciler, projenin genç ve yetişkin yaklaşık 100 gönüllüsü tarafından İzmir Otogarı’nda 5 gün boyunca karşılandı. ’Sıcak çorba’ ikram edilen üniversiteliler ile yakınları, daha sonra ücretsiz servislerle üniversitelerine ulaştırıldı. Büyükşehir Belediyesi ayrıca Şifa, İzmir, Yaşar, İzmir Ekonomi, Dokuz Eylül ve Ege üniversiteleri ile Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde kurulan danışma masalarında üniversiteli öğrencilere, okula kayıt ve barınma konularında rehberlik hizmeti de verdi. Ayrıca gençlere, içerisinde kayıt yaptıracakları üniversitenin krokisi bulunan, ulaşım güzergahları, barınma, kültürel-sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilme, sosyal sorumluluk projeleri ve sosyal etkinlikler ile ilgili bilgiler içeren broşürler de dağıtıldı.

  Bilmediği bir kentte, alışkanlıklarından uzak yeni bir hayata başlayan gençler proje sayesinde kendilerini daha rahat hissettiklerini ve İzmir’deki yeni yaşamlarına güleryüzlü bir dost elinin güveniyle başladıklarını söyledi.

  Öğrenciler memnun

  Üniversite öğrenimi için ilk kez İzmir’e gelen 18 yaşındaki Mehtap Asena Kurucu’nun heyecanına annesi Aniş Hanım ortak oldu. Aniş Kurucu, "Hizmet çok güzel. Belediyeniz gerçekten çok iyi iş yapmış" diye konuştu.

  Mersinli 19 yaşındaki Merve Ezgi Elçin ise öğrenimine Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde devam edeceğini söyledi. Merve, "İzmir’e gelince ne yaparız diye düşünüyorduk, böyle bir hizmet bizim için çok iyi oldu" dedi

  Kendisi de bir üniversite öğrencisi olan proje gönüllüsü Oğuzhan Çelikyürek ise "Buradaki çalışmalarda genç arkadaşlarımızın bize çok olumlu tepkileri var. Hatta ilerde bizim gibi gönüllü olmak istediklerini söyleyenler bile oldu. Biz de çok mutlu oluyoruz ve projeye daha çok bağlanıyoruz. Biz de üniversiteye başlarken belirli zorluklardan geçtik. Onlar da bu aşamalardan geçerken daha kolay geçsinler, üniversite hayatına daha çabuk alışsınlar diye bu çalışmaları yapıyoruz" dedi.


  Etiketler: öğrenci
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı