Belediyeden arılar için yer istedi mezarlıkta yer verdiler

Ali VARLI / BERLİN
04 Temmuz 2015 - 00:49Son Güncelleme : 04 Temmuz 2015 - 10:42

BERLİN’de yaşayan Nejat Bacak, arılarını koyacak yer bulamayınca Neukölln Belediyesi’nden kendisine yer tahsis edilmesini istedi.

Belediye yetkilileri ise adres olarak Neukölln’deki Şehitlik Cami’nin arkasında bulunan Columbia Damm Mezarlığı’nı gösterdi. Arıcılığı dedesinden öğrendiğini belirten Bacak, kararın ardından şunları söyledi:

DÖRT YILDIR YER ARIYORDU

“Arıcılık inanılmaz bir tutku. Bir alışkanlık, hatta bağımlılık. Bir kez arıları tanıyan ve arıcılık yapan bir daha da vazgeçemez. Saatlerce onların petekte nasıl çalıştığını izliyorum. Müthiş bir görev dağılımı var aralarında. Yıllardır yer sıkıntısı nedeniyle istediğim gibi arıcılık yapamıyordum. Dört yıl önce peteklerimi koymak için Berlin'den 40 kilometre uzaklıkta yer buldum. Ancak oralara gidip gelmek çok zordu. Ben de belediyeye başvurdum. Berlin içinde kolay kolay yer vermiyorlar. Büyük sıkıntı. Israr edince Almanlar ile Türklerin mezarlarının bulunduğu Columbia Damm Mezarlığı’nda yer gösterdiler. Ben de kabul ettim. Bundan böyle arılarım mezarlıkta olacak. Burada üç olan petek sayısını da artıracağım.”

Etiketler: almanya , belediye , mezar , arıcılık


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı