« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Belediye yaptırdığı salonu kullanmıyor

Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik, Ankara'daki okul salonlarının Fenerbahçe VE TOFAŞ kulüpleri tarafından basketbol okulları için kiralandığını belirterek, “Okulların salonlarını kullanamıyoruz. Salonlar Fenerbahçe ve TOFAŞ'ın tekelinde, yüksek paralar vererek kiralamışlar” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Belediyenin bile yaparak hediye ettiği salonları, okulların kiraya vermesi nedeniyle kullanamadığını belirten Özmekik, “Salonu belediye yaptırmış, şu an belediye bile kullanamıyor. Okul, basketbol okullarına kiraya veriyor. Salon kiraları için yüksek paralar veriyorlar, çünkü kursiyerlerden para alıyorlar. Basketbol da oynansın ama onun dışında çok sayıda branş var” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokolün uygulanması durumunda, okul saatlerinde de performans sporcularına yönelik çalışmalar yapılabileceğini kaydeden Özmekik, şöyle devam etti: “Salonlar akşam saatlerinde de kullanılabilmeli. Çünkü şu an kimse olmadığı için kapalı kalıyor. Avrupa'da gece geç saatlere kadar salonlar açık. İnsanlar kortları düşük bedellerle kiralayıp, badminton oynuyorlar. Okeye 4'lü arar gibi, badmintona 4'lü arıyorlar. Türkiye'de ise salonlar kirlenmesin diye kilitleniyor. Salona girmek için salon görevlisinin gönlünü yapmak gerekiyor. Protokol bir an evvel uygulanmalı. Salonları istiyoruz. Basketbolu, parası olanların, kulüplerin tekelinden kurtulalım. Okulların kendisi bile salonları kullanamaz hale gelmiş. Okulun salonunu kullanmak için İlçe milli Eğitim, İl Milli Eğitim, İl Özel İdaresi Vakfı ve okul aile birliğine para ödemek zorundasınız. Kulüp çalışması varsa, okulun kendi öğrencisi bile kullanamıyor. Hafta sonu mümkün değil salona giremiyorsunuz. Ben olimpiyat sporcusunu okula kira ödeyerek çalıştırabiliyorum.”
Badminton Federasyonu olarak Türkiye'deki salonlara malzeme vermeyi taahhüt ettiklerini ve badmintona yer açmalarını istediklerini ifade eden Özmekik, “Her okul bizim hedef kitlemiz. Performans sporcusu yetiştirmek isteyen her okul için istedikleri yardımı yapmaya hazırız. Kurslarımız ücretsiz. Okulunda lisanslı sporcuya yönelik çalışma yapılacaksa, beden eğitimi öğretmenlerine de kurs verebiliriz. Her türlü teklife açığız” diyerek sözlerini tamamladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler