Gündem Haberleri

  Belediye önünde açlık grevi

  Arif ASLAN/ BATMAN, (DHA)
  02.11.2009 - 16:34 | Son Güncelleme:

  BATMAN'ın Beşiri Belediyesi'nin DTP'li başkanı döneminde işe alınan ancak seçimi kazanan AK Parti'li Sait Karabulut döneminde işten çıkarılan 32 işçi, belediye binası önünde açlık grevine başladı.

  Beşiri Belediyesi'nde DTP'li eski yönetimin işe aldığı 32 işçi, AK Parti'li Belediye Başkanı ve ‘Reşkotan aşireti'nin önde gelen ismi Sait Karabulut döneminde işten çıkarıldı. Beşiri Belediyesi önünde çadır kuran işçiler, geçen hafta dönüşümlü olarak açlık grevine başladı. DİSK ve Genel İş Sendika Temsilcisi Nurettin Yıldırım, arkadaşlarının açlık grevinin haklı bir eylem olduğunu belirterek, “Gerekirse ölüm orucuna da başlayacağız” dedi. Belediye Başkanı Sait Karabulut’un, “Kıdem sırasına göre işten çıkardık” sözünü hatırlatan Yıldırım, “Arkadaşlarımın hepsi en az 4-5 yıldır belediyede çalışıyor. İşten çıkarılacak en son kişi benim. Benimle beraber işe alınanların çoğu iş başında. Eylemlerimizi sonuç alıncaya kadar devam ettireceğiz” dedi.

  Beşiri Belediyesi'nden çıkarılan 32 işçinin açlık grevini desteklemek amacıyla SES Batman Şube Başkanı Deniz Topkan ve sendika üyeleri çadırı ziyaret etti. İşçilerin haklı mücadelesini desteklediklerini belirten Topkan, belediye yönetimini protesto ettiklerini söyledi. DİSK Genel İş Sendikası Batman Şube Başkanı Halis Yakut işten çıkarılma gerekçesinin hukuki dayanağı olmadığını savunurken, “İnsani boyutu da aşan bir haksızlık. Beşiri İş Mahkemesi'nde işe dönme davasını kazandık. Dosya Yargıtay'a gönderildi. İşçi arkadaşlarımızın yanında olan ve onları destekleyen herkese teşekkür ederim” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı