Gündem Haberleri

  Belediye Moda İskelesi’ni istiyor

  Hürriyet Haber
  17.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KADIKÖY Belediye Başkanı Selami Öztürk, yıllardır boş durduğu için bakısızlıktan harabeyle dönen tarihi Moda İskelesi'nin, Kadıköylüler adına bir kültür merkezi yapılması şartıyla belediyelerine bırakılmasını istedi.

  Kadıköylüler'in, özellikle akşamları evsizlerin barındığı iskeleye sahip çıkılmasını istediklerini belirten Öztürk, Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne (TDİ) ait olan İskeleye yıllardır talip olduklarını ancak, bugüne kadar olumlu bir cevap alamadıklarını söyledi. Öztürk, Kadıköy Belediyesi olarak TDİ tarafından birkaç yıl önce Moda İskelesi için açılan ihaleye girerek en yüksek rakam olan 17 milyar lira önerdiklerini ancak, ihalenin iptal edildiğini hatırlatarak, daha sonra yine defalarca iskelenin kendilerine kiralanması veya satılması için taleplerini yinelediklerini anlattı.

  Anıtlar Kurulu izin vermedi

  İskelenin en son Deniz Ticaret Odası’na (DTO) bir kültür merkezi veya bir müze yapılması için verildiğini, ancak DTO’nun da 1,5-2 yıldır hiçbir işlem yapmadığını belirten Öztürk, DTO ile yapılan protokolün yakında iptal edileceğini söyledi.

  Öztürk, DTO’nun iskelede bir kat daha yapmak için Anıtlar Yüksek Kurulu’na başvurduğunu ancak, izin çıkmadığını ve DTO’nun iskeleyi bu haliyle kullanmayı istemediği için vazgeçtiğini kaydetti.

  Bir ara Modalılar'la birlikte ellerine boyaları alarak iskelede bakım yaptıklarını hatırlatan Öztürk, bunun üzerine TDİ’nin gelip iskeleye demir parmaklık yaptığını ve kilit taktığını kaydetti.

  Moda İskelesi’nin şu anda ’mezbebelelik ve pislik’ içinde olduğunu, kimsenin sahip çıkmadığını vurgulayan Öztürk, şunları söyledi:

  ‘‘İşin doğrusu, bunun tekrar Kadıköylüler'e hediye edilmesidir. Tarihi Moda İskelesi Kadıköylüler adına bir kültür merkezi yapılması şartıyla Kadıköy Belediyesi’ne bırakılmalıdır. (A. A.)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı