BALIKESİR HABERLERİ

Belediye işçisine sendika baskısı iddiası

DHA
29.04.2016 - 12:36Son Güncelleme : 29.04.2016 - 12:37
DHA

TÜRK-İŞ'e bağlı Belediye-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Yüksel Özden, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan sendikalı işçilerin bazı daire başkanları tarafından istifaya zorlandığını iddia ederek bir başka sendikaya geçmeleri için baskı yapıldığını öne sürdü.
Balıkesir Belediyesi'nde 35 yıldır örgütlü olan Belediye-İş Sendikası'nın bin 970 üye ile de Balıkesir'de yetkili sendika olduğunu söyleyen Belediye-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Yüksel Özden, bazı daire başkanları ve müdürlerin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi işçilerini tehdit ve baskıyla Belediye İş Sendikası'ndan istifaya zorladığını ileri sürdü. Anayasa'ya göre, her işçinin sendikaya serbestçe üye olma hakkına sahip olduğunu belirten Özden, "Hiçbir işçinin işyerleri değiştirilemez, tehdit ve cebir uygulanamaz. Bu hükümlere aykırı hareket edenler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun öngördüğü cezalar bulunur. Ancak bazı işçiler gördüğü baskı ve zulüm sonucu sendikadan ağlayarak istifa etmek zorunda bırakılmıştır. İstifa etmelerine karşın yasal olarak bir ay daha bizim üyemiz olarak görünüyorlar. İstifa ettikten sonra yaşadıkları ve yaşayacakları hak kayıplarını da düşünerek yoğun bir şekilde sendikamıza dönen arkadaşlarımıza bu kez işyeri değişikliğiyle, sürgünlerle gözdağı verilmeye çalışılıyor. Daire başkanları ve müdürlerin anayasa suçu olan bu uygulamalarına devam etmesi halinde, en kısa sürede, yargıya başvurup, dava açacağız " diye konuştu.
Bugüne dek belediye yönetimleriyle bu tür sorunlar yaşamadıklarını ve geçtiğimiz günlerde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile tüm Türkiye'ye örnek olacak sözleşmelere imza attıklarını savunan Özden, "İşçiye baskıyı, tehdidi şantajı sendikacılık zanneden, sendika görünümlü pazarlamacılara ve onlarla işbirliği içinde olanlara, işi, aşı ve ekmeği için onurluca mücadele veren Balıkesir Büyükşehir Belediye işçisi, asla boyun eğmeyecek. Daire başkanlarının, anayasamıza ve yasalara rağmen, işçilere uyguladıkları bu baskı, tehdit ve sürgünler, Belediye'deki huzuru ve iş barışını bozmuştur. Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur'un yaşanan bu kaosa müdahale ederek, Belediye'deki iş barışını sağlamasını bekliyoruz" dedi.

Coşkun YAMAN / BALIKESİR (DHA)
Fotoğraf


 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Belediye işçisine sendika baskısı iddiası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Nisan 2016 tarihinde saat 12 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Belediye işçisine sendika baskısı iddiası haberi güncellenecektir.

  BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   05:13
  • Guneş
   06:52
  • Öğle
   13:11
  • İkindi
   16:34
  • Akşam
   19:08
  • Yatsı
   20:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı