Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Belediye hekimi parasını alamıyor

  Hürriyet Haber
  30 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 30 Temmuz 1999 - 00:01

  Büyükşehir Belediyesi'nde görevli hekimler, işyeri hekimliği yapabilmek için SSK Genel Müdürlüğü'nden onay bekliyor. Anlaşma yapılan 106 hekim hazirandan bu yana, yan ödeneklerini alamıyor. Üstelik, part-time hekim kabul edilip maaşlarından her ay kesinti yapılıyor.

  Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Acil Yardım Can Kurtarma İstasyonları ve Sağlık İşleri Müdürlüğü'nde görevli hekimlerin iş yeri hekimliği yapmaları için SSK Genel Müdürlüğü'nden henüz onay gelmedi. İş akti imzalandığı için hekimler 1 Haziran'dan itibaren 134 milyon lira yan ödenek almaya hak kazandı ve bu ücret Temmuz ayından itibaren de 174 milyon lira olarak belirlendi. Ama hekimler iki aydır yan ödeneklerini alamadıkları gibi part-time çalışmaya geçtikleri için maaşlarından her ay kıdemlerine göre yaklaşık 8 milyon para kesiliyor.

  Büyükşehir Belediyesi, Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Acil Yardım ve Can Kurtarma Müdürlüğü, hekimler adına işyeri hekimliği yapabilmeleri için bir akit imzalamıştı. Bu akitle İstanbul Tabib Odası'na başvuruldu ve işyeri hekimi olmaları için yetki istendi. Tabib Odası başvuruyu uygun gördü. Başvuru SSK İl Müdürlüğü'nden sonra SSK Genel Müdürlüğü'ne gitti. Ama akit SSK Genel Müdürlüğü'nde onaylanmayınca hekimlerin hakettiği 174 milyon liralık yan ödeme bir yana, her ay hekimin maaşından yaklaşık 8 milyon lira kesilmeye başlandı.

  Büyükşehir Acil Yardım Cankurtarma Müdürlüğü Sağlık Komuta Merkezi Amiri Dr. Hakan Sarper belediyenin doktor sayısının 100 kişiden 40'a indirmek istediğine dair söylentiler olduğunu belirterek şunları söyledi:

  ‘‘Belediye ile anlaşma yapıldı. Ama resmi olarak henüz onay gelmediği için reçete yazma, sevk ve istirahat verme işlemi yapılamıyor. Hekimin işyeri hekimi olması için part-time çalışma şekline geçmesi gerek. Onay gelmezse hekimin yan ödeme hakkı geri alınacak.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı