DİYARBAKIR HABERLERİ

Belediye Günde Bin Öğrenciye Sıcak Çorba Veriyor

IHA
21.10.2015 - 12:05Son Güncelleme :

SOSYAL BELEDİYECİLİK ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA GEÇEN YIL DİCLE ÜNİVERSİTESİ YERLEŞKESİNDE AÇTIĞI “SICAK ÇORBA ÇEŞMESİ” SAYISINI İKİYE ÇIKARAN DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 2 AYRI NOKTADA GÜNDE ORTALAMA BİN ÖĞRENCİYE SICAK ÇORBA DAĞITIYOR.

IHA

Sosyal belediyecilik çalışmaları kapsamında geçen yıl Dicle Üniversitesi yerleşkesinde açtığı “Sıcak Çorba Çeşmesi” sayısını ikiye çıkaran Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2 ayrı noktada günde ortalama bin öğrenciye sıcak çorba dağıtıyor.
Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Mesleki Eğitim Şube Müdürlüğü mutfağında hazırlanan çorbalar, sabahları hastaneye gelen hastalar ve hasta yakınları ile üniversite öğrencileri için Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Fen Edebiyat Fakültesi ile Diş Hekimliği Fakültesi’nin kesiştiği noktada ücretsiz olarak dağıtılıyor. Geçen yıl başlatılan bu çalışmanın ilgi görmesi üzerine ikinci sıcak çorba çeşmesini Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi önüne kuran Büyükşehir Belediyesi’nin hizmeti sabah 08.00’de başlıyor, çorba bitene kadar devam ediyor. “Sıcak Çorba Çeşmesi” hizmetinden faydalanan öğrenciler, hastalar ve hasta yakınları, kağıt bardaklara doldurdukları çorbadan istedikleri kadar içebiliyor.
“ÇORBA ÇEŞMELERİNE YOĞUN İLGİ VAR”
Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Semra Kıratlı, çorba çeşmelerinin büyük ilgi gördüğünü söyledi. İki ayrı noktada günde 400 litre çorbanın dağıtıldığını bildiren Kıratlı, ilk çorba çeşmesini hastane durağı, Diş Hekimliği Fakültesi ile Fen Edebiyat Fakültesi’nin kesiştiği noktada açtıklarını hatırlattı. İlk çorba çeşmesinin ilgi görmesi üzerine, ikinci çorba çeşmesini Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne yakın bir noktada açtıklarını kaydeden Kıratlı, “Belediyenin öğrenci arkadaşlarımıza bir ikramıdır. Sadece bir çorba çeşmesindeki ikramdan günde 500 kişi faydalanıyor” dedi. Derslerin sabah saatlerinde başlaması sebebiyle çorba dağıtımına erken saatlerde başladıklarını vurgulayan Kıratlı, dağıtımın çorbanın bitmesiyle tamamlandığını kaydetti.
“ÖĞRENCİLER HİZMETTEN MEMNUN”
Sıcak çorba hizmetinden faydalanan Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü 1. Sınıf öğrencisi Mustafa Okçu, bu yıl okula yeni başladığını söyleyerek, “Çorba çeşmesi bence tam yerinde olan bir şeydir ve iyi ki açıldı. Tat olarak çok güzel. Sabah geldiğimizde üşüyoruz, çorba içtiğimizde ısınıyoruz. Yapılan bu çalışmadan dolayı belediyemize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Bu yıl Van’dan Diyarbakır’a gelerek Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nde eğitim görmeye başlayan 1. Sınıf öğrencisi Azat Umur ise, ilk defa çorba çeşmesiyle karşılaştığını ve bu hizmetin oldukça güzel bir çalışma olduğunu söyledi. Çorba çeşmesinin diğer fakültelerin de önüne kurulmasını isteyen Umur, “Belediye bu çalışmasıyla güzel bir şeyler düşünmüş, bundan dolayı belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Belediye Günde Bin Öğrenciye Sıcak Çorba Veriyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 12 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Belediye Günde Bin Öğrenciye Sıcak Çorba Veriyor haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:19
 • Guneş
  07:00
 • Öğle
  12:16
 • İkindi
  14:54
 • Akşam
  17:11
 • Yatsı
  18:41
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı