Gündem Haberleri

  Belediye eliyle kepenk dehşeti

  Selçuk ŞENYÜZ / HAKKARİ
  22.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hakkâri mitinginde şehirdeki kepenk kapatma eylemine tepki gösteren Başbakan Erdoğan “İnsanları tehdit ederek, insanlara belediye eliyle dehşet saçarak buna kepenk kapatma diyemezsiniz. Bu açık ve net kepenk kapattırma eylemidir. Bu, insanların ticaret hürriyetine, özgürlüğüne engel olmaktır” dedi.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Hakkâri’de yaptığı konuşmada, “Kürt sorunu denilen olay nedir? 3 şey, ret, inkar, asimilasyon. Şu anda böyle bir şey kaldı mı?” dedi. Erdoğan’ın Kasım 2008’de Hakkâri’ye yaptığı ziyarette, gazetecilerin programı izlemek üzere şehre girmesini engellemek için protestocu gruplar taşlı saldırılarda bulunmuşlar, güvenlik güçleri ile eylemciler arasında yer yer çatışmalar yaşanmıştı. Dün AK Parti mitingi öncesinde ise bu kez sokaklar boş, işyerlerinin kepenkleri kapalıydı. Erdoğan, mitingde şunları söyledi:

  Utanıyorum

  “Bunun adı kepenk kapatma eylemi değil, bunun adı kepenk kapattırma eylemi. İnsanları tehdit ederek, insanlara belediye eliyle dehşet saçarak buna kepenk kapatma diyemezsiniz. Bu açık ve net kepenk kapattırma eylemidir. Bu, insanların ticaret hürriyetine, özgürlüğüne engel olmaktır. Sizin nereniz özgürlükten yana? Siz hangi demokrasiyi, temel hak ve özgürlükleri konuşuyorsunuz? Ben şu anda Hakkâri’nin şu sokağında gezdiğimde insanlığımdan utanıyorum. Bu nasıl bir yerel yönetim? Burada alt yapı, şurada yol var mı Allah aşkına? Tehditmiş... Sevgili kardeşlerim, oy namustur, oy şereftir. Korkunun ecele faydası yoktur. Siz bu mücadeleyi vereceksiniz, beraber vereceğiz. Molotof kokteyli, taşlar hangi meseleye çözüm getiriyor? Çocukların ellerine taş vererek, dükkanların, otobüslerin camlarını indirenler, tarihe de millete de bunun hesabını veremezler. Çünkü demokrasi, hak ve özgürlükler bu yolla gelmez. Bunlar istismar siyasetidir.
  60’ı aşkın Kürt vekil

  AK Parti olarak bizim 22 Kasım’da son verdiğimiz inkar politikaları, ret politikası, asimilasyon bu ülkeye bir daha geri dönemeyecek. Kürt sorunu denilen olay nedir? Ret, inkar, asimilasyon. Şu anda böyle bir şey kaldı mı? Artık ne ret, ne inkar, ne asimilasyon var. Sadece benim partimde 60’ı aşkın milletvekili var. Benim kabinemde Kürt kökenli arkadaşlarım var. Biz bunları bir yerlerden izin alarak yapmadık. Görevlendirmeyi sen yaptın, millet yaptı. Millet görevlendirdi, biz de parlamentoya taşıdık. Herkes rolünü oynuyor. Artık bu ülkede benim Kürt kardeşimin sorunları benim sorunumdur.

  Vatandaşlarımızı şu anda niçin serbest bırakmıyorlar? Sürekli tehditlerle benim vatandaşımın demokratik hakkını kullanmasına niçin engel oluyorlar? Çünkü kendilerine inanmıyorlar. Onlar hiçbir zaman benim Kürt kardeşimin temsilcisi olamazlar. İstismarını yapar sadece. Bu şiddet politikalarını sorgulamanızı istiyorum. Anaların artık evlatlarına sahip çıkmalarını istiyorum. Dağdan geri çağırmalarını istiyorum. Bugün artık, yasaklamalar, kısıtlamalar yok. İfadenin önünde engel yok. Hep birlikte çok daha ilerisini yapacağız, standartları çok daha ileri taşıyacağız. Benim vatandaşım elini kolunu sallaya sallaya, rahatça gezemiyorsa, bunun sorumlusu sizsiniz. Böyle bir günde buranın esnafına kepenk kapattırıyorsanız, bunun suçlusunu başka yerde aramayın, suçlusu sizsiniz. 3 gün yas ilan ediyorlar, kepenk kapattırıyorlar. Siz kalkıp burada bir hoca efendiyi rahatlıkla öldürebiliyorsunuz, ailesini de rahat bırakmıyor, tehdit ediyorsunuz.

  Terör varsa oy var

  Terör, bunların beslendiği tek yer. Terörden besleniyorlar, terör varsa BDP’ye oy var. Çünkü BDP de onları besliyor. Bunu artık kendileri de açık açık ifade ediyor. Eğer demokrasi diyorsanız kalkıp burada tavrınızı koyacaksınız. Kendilerine söyledim. Siz bu konuda yürekliyseniz, çıkın PKK’yı terör örgütü olarak ilan edin. Edemediler, çünkü oradan besleniyorlar. BDP’nin desteklediği bu bağımsızlar ne yapacaklar, ne hizmet verecekler? Ben kardeşlerimi duyarlı olmaya, bu tehditlere karşı dik durmaya çağırıyorum.

  Araçlarımız zata tahsisli

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Hz. Ömer’in adaletinden bahsedeceksen kendi kızının düğün davetiyesini devletin uçağıyla Ürdün Kralı’na göndermeyeceksin” iddiasına, önceki gece Habertürk TV’den yanıt verdi. Erdoğan soru üzerine şöyle dedi: “Sayın Kılıçdaroğlu gerçekten dürüst bir siyasetçi olarak karşımıza çıkmadı. Ve siyasetçi de olamadı. Bizim araçlarımız bizde zata tahsislidir. Adeta kendi aracınız gibi kullanırsınız. Başka bir araç kullanmazsınız. Bu uçak veya araçlar bu şekilde kullanılır. Benim Ürdün seyahatim resmi bir seyahat değil. Kralın davetlisi olarak gittim, gidince de kızımın davetiyesini orada verdim.”

  Hakkâri’de 1000 polis korudu

  Belediye eliyle kepenk dehşeti

  BAŞBAKAN Erdoğan’ın Hakkâri gezisi öncesi gerginliğin tırmandığı kentte, dün tam bir ölüm sessizliği vardı. Kepenklerin kapatıldığı, araçların kontak açmadığı ve sokağa çıkmama çağrısının yapıldığı Hakkâri sokaklarında çok sayıda TOMA, Akrep ve panzerler ile 1000 kadar sivil ve resmi polis görev yaptı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı