ANKARA HABERLERİ

Belediye çalışanlarına 43 bin euro tazminat

Murat YILMAZ
12 Nisan 2016 - 16:00Son Güncelleme : 12 Nisan 2016 - 16:01

TEKEL eylemcilerine destek verip, greve katıldıkları için disiplin cezası alan Büyükşehir ve Mamak Belediyesi çalışanı TÜMBELSEN üyesi 86 kişi, AİHM kararıyla hükümetten 500’er euro tazminat kazandı. Sendika Genel Başkanı Ömer Salih Erol, “Derdimiz para değildi, sendikal dayanışma kazandı” dedi.

Murat YILMAZ

Büyükşehir ve Mamak belediyelerinde çalışan Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜMBELSEN) üyesi 86 kişi, 25 Kasım 2009 tarihinde TEKEL eylemcilerine destek verip, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) uyarı grevine katıldıkları için disiplin cezaları almıştı. Cezayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyan 86 üye, AİHM tarafından haklı bulunarak hükümetten kişi başı 500’er olmak üzere toplam 43 bin euro tazminat kazandı. 3 Nisan’da Tüm Bel-Sen Genel Merkezi’nde bir araya gelen üyeler tazminatlarını aldı. Kararı, ‘hukuksal ve sendikal bir zafer’ olarak değerlendiren TÜMBELSEN Genel Başkanı Salih Erol şöyle konuştu: 

DİREKT AİHM’E GİTTİK

“2009 yılında TEKEL eylemcilerine destek verdik aynı zamanda toplu sözleşme ve grev hakkımız için konfederasyonumuz KESK tarafından uyarı grevine katıldık. Büyükşehir ve Mamak belediyelerinde çalışan 86 arkadaşımıza uyarı ve kınama cezaları verildi. 2009 ve 2010’da davalarımızı açtık. O tarihlerde kınama ve uyarı cezaları yerel mahkemelere taşınmıyordu. Yasada karşılığı yoktu. AİHM’e taşımak için önce yerel hukuku tamamlamak lazım. O zaman Anayasa Mahkemesi’ne de bireysel başvuru yoktu. Biz de direkt AİHM’e dava açtık. Bu dava 2015’in 8’nci ayına kadar sürdü. AİHM’den bize ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin 2014 yılında yasal boşluğu düzenleyerek artık uyarı ve kınama cezalarının yerel mahkemede karşılığı var’ açıklaması geldi.

DERDİMİZ PARA DEĞİLDİ

Ancak bizim mahkememiz devam etti. Sonuç olarak emek mücadelesine katılan 86 arkadaşımız hak kaybına uğramasın diye AİHM 500’er euro tazminat parası ödenmesine hükmetti. Derdimiz para değildi, sendikal dayanışma kazandı. Türkiye’nin hukuk devleti olarak gerekli adımları atması gerektiğini, emek mücadelesinin kısa süreli olmadığını uzun vadeli olduğunu kamuoyuna gösterdik. AİHM’in bu kararı toplu sözleşme ve grevin sendikal örgütlenmenin ayrılmaz asli bir unsuru olduğunu bir kez daha teyit etti. Karar sadece TÜMBELSEN’in ve üyelerinin değil bütün kamu emekçileri için emsal niteliğinde bir hukuksal zaferdir. Bu karar grev hakkını kullandığı için cezaya dayanak olan yasal düzenlemenin de değiştirilmesini işaret etmektedir.”

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Belediye çalışanlarına 43 bin euro tazminat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Nisan 2016 tarihinde saat 16 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Belediye çalışanlarına 43 bin euro tazminat haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı