Gündem Haberleri

  Belediye bursuna buketli teşekkür

  Hürriyet Haber
  13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir Belediyesi'ne eğitim yardımı için başvuran depremzede ve yetim öğrencilerin sayısında beklenmedik artış oldu. Kotayı artıran belediye bu yıl 48 bin öğrenciye 5.4 trilyon lira burs verecek.

  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, önceki gün törenle 43 bin öğrenciye, toplam 5 trilyon 450 milyar lira tutarında eğitim yardımı başlattı.

  10 bini şehit çocuğu ve afetzede olmak üzere 35 bin öğrenci için açılan burs kotası, başvuran şehit çocuğu ve depremzede öğrenci sayısının 18 bini bulması üzerine artırıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, şehit çocuğu ve afetzede öğrencilerin tümünün yardımdan yararlanması direktifi vermesi üzerine, eğitim yardımından yararlanacak öğrenci sayısı 35 binden 43 bine yükseltildi.

  Belediye Sarayı Kokteyl Salonu’nda önceki gün düzenlenen törende, öğrencilerin bir bölümüne eğitim yardımlarının bulunduğu zarflar verildi. Öğrenciler de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Adem Baştürk ile Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdullah Tanır ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Personel Eğitim Daire Başkanı Temel Coşkun’a birer buket çiçekle teşekkür etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Gürtuna, rahatsızlığı nedeni ile törene katılamadı. 1994-1995 öğretim yılında 2 bin 500 üniversite öğrencisine yapılan eğitim yardımı ile başlatılan uygulamadan bu yıl 18 bin şehit çocuğu yetim, öksüz ve depremzede ilköğretim ve lise öğrencisi ile 24 bin lisans, 800 yüksek lisans, 200 doktora öğrencisi yararlanıyor.

  İnternetten öğrenilebiliyor

  İlköğretim ve lise öğrencilerinden her birine, eğitim yardımı olarak bayramdan önce, bir defada 50’şer milyon lira ödenecek. 24 bin lisans öğrencisine 7 ay süreyle aylık 25 milyon lira, bin yüksek lisans ve doktora öğrencisine 7 ay süreyle aylık 50 milyon lira ödenecek. Üniversite öğrencilerinin, perşembe gününden itibaren başlayacak ödemeleri aralık, şubat ve mayıs olmak üzere 3 taksitte yapılacak. Başvuruda bulunan öğrenciler, eğitim yardımına hak kazanıp, kazanmadıklarını Beyaz Masa’ya başvurarak ya da ‘http://www.ibb.gov.tr’ adresinden öğrenebilecekler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı