Ege Haberleri

  Belediye binası önünde eylem

  Cihan DURAK / İZMİR (DHA)
  24.09.2013 - 10:25 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdür Yardımcısı Tufan Eker'in makam odasına girerek silah çektiği iddia edilen ve işine son verilen Trafik Motorize Ekipler Personeli Hüseyin Atakul, Konak Bahri Baba Otobüs Terminali'nden, İBB binası önüne kadar yürüyerek eylem yaptı.

  Geçtiğimiz aylarda ESHOT Genel Müdür Yardımcısı Tufan Eker'in odasına silahla girdiği gerekçesi ile tazminat almadan işinden atılan ve psikolojisinin bozulduğunu ileri süren eski ESHOT personellerinden Hüseyin Atakul, Konak Bahri Baba Otobüs Terminali'nden, İBB binası önüne kadar yürüyerek eylem yaptı. Eyleme bazı belediye çalışanları destek verirken topluluk “Eşit işe eşit ücret” ve “Adalet İstiyoruz” sloganları atarak belediye binası önünde oturma eylemi yaptı. Üçkuyular'dan belediye önünde kadar ayakkabısız yürüyerek eylem yapacaklarını da kaydeden Atakulu, çalışanların belediye tarafından eyleme katıldıkları takdirde işten çıkartılmakla tehdit edildiğini bu sebeple eylemi iptal etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin toplu ulaşım hizmetlerini yürüten ESHOT'un motorlu ekipler biriminde bilirkişi olarak görev yaptığını fakat 16 Eylül 2013 tarihinde kanuna aykırı şekilde işten çıkartıldığını belirten Hüseyin Atakul, “Belediye bünyesinde eşit işe eşit ücret istedik. ESHOT kadrosunda çalışan arkadaşlarımızın daha fazla ücret almasının adaletsizliğe yol açtığını söyledik ve bununla ilgili mücadele başlattık. İZELMAN'da çalışan arkadaşlarımızın da ESHOT'takiler ile aynı işi yaptığını söyledik ve dava açtık. Bu mücadele sonunda mobbinge maruz kaldım ve defalarca görev yerim değiştirildi. Ben sıkıntılarımı anlatabilmek için birçok kez yöneticilerden randevu istedim fakat onu da kabul etmediler. Geçtiğimiz aylarda ESHOT Genel Müdürü Tufan Eker'in yanına gittiğimde baskı gördüğümü, bana randevu verilmediğini, sıkıntılarımı anlatmak istedim fakat, 16 Eylül 2013 tarihinde işten atıldım. Savcılıktan gelen ‘Kovuşturmaya gerek yoktur’ kararına rağmen, 4857 sayılı iş kanunda yer alan 25/2 maddesi uyarınca kıdem ve ihbar tazminatsız şekilde, yüz kızartıcı suç işlediğim ve sorumluluklarımı yerine getirmediğim gerekçesi ile işten çıkardılar. Çocuğumla konuşamayacak hale geldim ve psikolojim bozuldu. Şu anda yargı sürecim devam ediyor ve hukuka aykırı şekilde işten çıkartıldım. Sesimizi duyurmak için bu eylemlere devam edeceğiz” dedi. Atakul'un yaptığı açıklamanın ardından bir süre belediye önünde oturma eylemi yapan ESHOT ve İZELMAN çalışanları alkışlar ve sloganlar eşliğinde eyleme son vererek, olaysız şekilde dağıldı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı