Gündem Haberleri

  Belediye başkanları tartışıyor

  Hürriyet Haber
  03.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Belediye başkanlarının seçim döneminde istifa ederek yerlerine tarafsız bir başkan atanması konusunda dün yaptığımız haber başkanlar arasında tartışma yarattı. ANAP'lı Saffet Bulut, ve FP’li Arif Calban, başkanların seçim gününe kadar koltuklarında oturmaları gerektiğini söyledi. Fakat ANAP'lı Adil Emecan, tüm başkanların birden istifa etmelerini önerdi. CHP'li Ayfer Atay, yasaların değiştirilerek seçim döneminde başkanların istifa etmesini ve tarafsız kişilerin gelmesini savundu. CHP'li Selami Öztürk ise, tehlikeli olanın, makama yeniden olmayan başkanlar olduğunu öne sürdü.

  Seçim sürecine gidildiğinde koltuğunu boşaltan Fatih eski Belediye Başkanı Sadettin Tantan, başkanları istifa ettirmek ve yasal değişikliği sağlamak için bir kampanya açılmasını önerdi. Tantan, ‘‘Bu kampanya sayesinde belki yasa değişir ve makam koltuklarının partizanca kullanılmasının önüne geçilmiş olunur’’ dedi.

  Arif CALBAN <ı>(Kağıthane-FP)

  Belediyelerin harcamalarını hangi mevzuatlarla yapacağı yasalarla belirlenmiştir. Bu, çalışmalar, İçişleri Bakanlığı'nın denetimindedir. Bir belediye başkanı istese de fazladan bir şey yapamaz. Bölgesindeki siyasal dengelerde bu durum ters teper. Hal böyle olunca aynı yerde aday olan bir başkanın istifa etmesinin bahsettiğiniz kaygılar açısından fazla bir getirisi yoktur. Belediye meclisince seçilecek olan başkan, çoğunluğa sahip partili üyelerden biri olacaktır. Bu geçici başkan da, haberinizde belirttiğiniz gibi belediyenin olanaklarını kendi adayı için kullanabilir.

  Adil EMECAN <ı>(Zeytinburnu-ANAP)

  Fazilet Partisi örgütlü gücü daha çok olduğu için belediye imkanlarını kullanıyor. FP belediyeleri amaç değil araç olarak kullandığı için, belediyenin imkanlarını daha rahat bir şekilde harcıyor. Bu kampanyayı destekliyorum fakat biraz geç kalmış bir girişim. Gerekirse istifa edilsin. Kanun değişikliği yapılırsa ve tarafsız bir kişiye bırakılırsa, topluca istifa edilmesine taraftarım. Belediye olanaklarını kesinlikle kullanmayacağım.

  Ayfer ATAY <ı>(Beşiktaş-CHP)

  Ben seçim döneminde belediye başkanlarının istifa etmelerini ve bu makamın tarafsız ellere geçmesini savunuyorum. Devlet memuru seçimlerde aday olduğunda bulunduğu makamı partizanca kullanmasın diye istifa ediyor. Belediye başkanlarına da tıpkı memurlar gibi Memurin Muhakematı Kanunu'na göre uygulama yapılıyor. Yani yasaya göre, başkan bir yandan da memur sayılıyor. Diğer memurlar aday olduklarında istifa ediyor ama belediye başkanı makamında kalıyor. Bu doğru değil. Belediye başkanlarının yüzde doksanı belediyenin olanaklarını partisinin ya da kendisinin lehine kullanıyor. Başkanın istifasından sonra belediye meclisinden seçilecek bir başkanla değil, kaymakamlar vasıtasıyla büyükşehirlerde de valilik tarafından görev sürdürülebilir.

  Selami ÖZTÜRK <ı>(Kadıköy-CHP)

  Ben kendimi istifa etmiş gibi düşünüyorum. Çünkü görevi arkadaşlarımıza bıraktım. Zaten hükümetin aldığı kararlar doğrultusunda tayin ve terfi yapamıyoruz. Bu kararı da doğru buluyorum. Çünkü seçim öncesinde belediyeler parti kadrolarıyla dolduruluyordu. Aslında aday olanlar olmayanlardan daha titiz davranırlar. Tehlikeli olanlar tam aksine aday olamayanlardadır. Çünkü bu kişiler genellikle 'benden sonra tufan' deyip kadro alımı, kasayı boşaltma gibi tasarruflarını sonuna kadar kullanıyorlar. Kadıköy Belediyesi'nde 1994'teki işçi ve memur sayısı 2258'di, şu anda 1850. Aday olduğum için sistemi bozmak istemiyorum. Seçilirsem bunlar başıma kalır.

  Saffet BULUT <ı>(Bahçelievler-ANAP)

  Belediye başkanı makamı seçim döneminde boşaltılmalıdır. Çünkü bu durum doğru, uygun ve eşit yarışma prensibine aykırıdır. Fakat bu makam daha önce seçilmiş olan kişinin hakkıdır. Refah'tan belediyeyi aldığımda onlar bu olanakları bize karşı kullanmışlardı. Ben seçildim ve beş yıl hizmet ettim. Bu yüzden vatandaşın karşısına çıktığımda belediye başkanı olarak çıkmam doğrudur. Ayrıca benim yerime seçilecek olan kişi herşeyi karman çorman edebilir. Belediye başkanının otoritesi seçim akşamına kadar sürmelidir. Aslında istifa etsem daha iyi olur çünkü rakibim bütün zamanını kampanyaya verdiği halde, ben makamda işleri takip etmek durumundayım.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı