ADIYAMAN HABERLERİ

Belediye Başkanının Maden Şirketine Tepkisi

IHA
26.02.2015 - 09:42Son Güncelleme :

ADIYAMAN’IN PINARBAŞI BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ÇALĞAN, ALEVİ VATANDAŞLAR İÇİN BÜYÜK ÖNEMİ OLAN ZEBAN BÖLGESİNDE TAŞ KIRMA ELEME RUHSATI ALDIĞI VE SU KAYNAĞININ PATLATILACAK DİNAMİTLER NEDENİYLE YER DEĞİŞTİREBİLECEĞİNİ SAVUNDU.

IHA

Adıyaman’ın Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Çalğan, Alevi vatandaşlar için büyük önemi olan Zeban bölgesinde taş kırma eleme ruhsatı aldığı ve su kaynağının patlatılacak dinamitler nedeniyle yer değiştirebileceğini savundu.
Adıyaman şehir içme suyu ihtiyacının karşılandığı Havşeri Su Kaynağı ile Alevi vatandaşlar için kutsal sayılan Zerban bölgesinde özel bir maden şirketine demir ocağı ve taş kırma eleme üzerine maden ruhsatı verildi.
Pınarbaşı Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Çalğan ve Cemile Büyükşahin, Zerban su kaynağında basın açıklaması yaparak, hem Adıyaman şehir içme suyunun, hem de Zerban ile Pınarbaşı Beldesinin tehlike altında olduğunu söyledi.
Başkan Mehmet Çalğan yaptığı açıklamada, “Özel bir madencilik şirketi Havşeri ve Zerban kaynağını da içerisine alan bu bölgede demir ocağı ve taş kırma eleme üzerine maden ruhsatı almıştır. Bu şirket şimdilerde ise ÇED raporu almak için girişimlerde bulunmuştur. Eğer ÇED raporu alınırsa bölgemiz büyük bir tehlike altına girecektir. Ruhsat aldıkları bölge tamamen kayalık olduğu için dinamitsiz iş yapamayacaklardır. Dinamit patlatılması durumunda su kaynaklarının yer değiştirmesi durumu doğacaktır. Kamuoyunun bunu bilmesinde yarar görüyorum. Başta sayın Vali Mahmut Demirtaş ve Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu’nun konuyla ilgilenmesini bekliyorum” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adıyaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adıyaman ilinden Belediye Başkanının Maden Şirketine Tepkisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2015 tarihinde saat 09 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Belediye Başkanının Maden Şirketine Tepkisi haberi güncellenecektir.

  ADIYAMAN NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:22
  • Guneş
   07:02
  • Öğle
   12:23
  • İkindi
   15:05
  • Akşam
   17:23
  • Yatsı
   18:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı