KASTAMONU HABERLERİ

Belediye Başkanından ’Tarım Nitelikli Koruma Alanı’ Tepkisi

IHA
30.07.2015 - 14:29Son Güncelleme : 30.07.2015 - 14:30

BELEDİYE BAŞKANI İL TOPLANTISINDA YASAL MEVZUUTA İSYAN ETTİ

IHA

Kastamonu’nun Tosya İlçesi Belediye Başkanı Kazım Şahin il koordinasyon toplantısında tarım nitelikli koruma alanına tepki gösterdi.
Bağ ve bahçe statüsündeki alanlarının ‘Tarım Nitelikli Koruma Alanı’ olarak kabul görmesinin büyükşehirlerden geri dönecek vatandaşlara büyük zulüm oluşturduğunu ifade eden Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, zorlaştırıcı yasal mevzuatlar yüzünden bağına bahçesine geri dönmek isteyen vatandaşların bu kararlarından vazgeçtiklerini vurguladı.
Köylerde tarla ve bahçe vasfında bulunan araziler üzerinde yapılan çalışma ile Tarım Nitelikli Koruma Alanı olarak kabul edildiğini söyleyen Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, yapılan çalışmanın Tosya’ya geri dönmek isteyen gurbetçilere zorluk oluşturduğunu belirtti.
“UYGULAMALARLA VATANDAŞIMIZIN ÖNÜNE SET ÇEKİYORUZ”
Büyükşehirlerden gelen vatandaşların köyünde bulunan bağına, bahçesine kafasını sokacak bir ev yapmak istediğini dile getiren Başkan Kazım Şahin: “Vatandaşımız ev yapmak için başvurduğu alanı İl Özel İdaresi ‘Tarım Nitelikli Koruma Alanı’ olarak kabul ediyor. Bu nedenle İl Özel İdaresi vatandaşımıza ya ev yaptırmıyor ya da ev yapması için arazinin toplam ölçümünün yüzde 5’ine müsaade ediyor. Yani 300 metrekare alana sahip vatandaşımıza 15 metrekare ev yapma izni veriliyor. Köylerimizde bulunan arazilerimizin hemen hemen hepsi tarım nitelikli koruma alanıdır. Büyükşehirlerde emekli olduktan sonra ilçesine, köyüne gelen vatandaşlarımız bu durumla karşı karşıya kaldığı için geri gelmekten vazgeçiyor ve büyükşehire geri dönüyor. Bu uygulama köylerimizin daha da boşalmasına neden oluyor. Bir yandan göçü tersine çevireceğiz diye uğraş verirken bir yandan da uygulamalarla vatandaşımızın önüne set çekmiş oluyoruz. Böyle bir mağduriyet yaşanıyor ve yaşanan bu mağduriyetin mutlaka çözüme kavuşturulması gerekiyor” dedi.
“TERSİNE GÖÇ İÇİN EN BÜYÜK ENGEL YASAL MEVZUAT”
Bağ ve bahçelerde de aynı sorunun yaşandığına dikkat çeken Başkan Şahin: “Bizim buralar çok küçük bahçeler. Bu bağ ve bahçelerde endüstriyel meyvecilik yapılmıyor. Hobi bahçesi olarak gelir elde etmek isteyen vatandaşlarımızın önüne de yanı engeller çıkıyor. Mevzuatlar ancak bir proje gelirse buna müsaade edilebilir diyor. Emekli olarak büyükşehirlerden gelen vatandaşlarımızın öyle bir gücü de yok öyle bir niyeti de yok. Tek derdi memleketinde bir göz oda da olsa mekan yapmak isteyen hemşehrilerimiz buna müsaade edilmeyince vatandaşımızın geri dönüyor. Bu yetki daha önce belediyeler olarak bizdeydi ancak yetki Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne verildi. Yönetmelik değişikliği ile yasal statüye bağlamamız gerekiyor. Zaten arazilerin çoğu miras yoluyla bölünmüş durumda. Bizim tarım arazilerini betonlaştıralım demiyoruz ancak ahşaptan da olsa ev yapma izni verilebilir. Bu durumu dile getiriyoruz. Tosya’da 5 bine yakın bağ ve bahçe bulunuyor. Bu zorlamayı dayatmaya devam ederseniz buraları atıl duruma düşürmüş olursunuz. Yöresel mimariyi yansıtacak düzenlemeler yapılırsa barınma sorununu çözeriz. Sorunu çözdüğümüzde kente dönüşlerin önündeki en büyük engeli de kaldırmış oluruz. Hem vatandaşımız kazanır, hem de biz kazanırız. Aksi durumda hem Kastamonu kaybeder hem de biz kaybederiz” diye konuştu.
“MECLİSE KADAR GİDECEĞİZ”
Belediye, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ile bu sorunu çözmeye çalışacaklarını kaydeden Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, sorunu ilgili müdürlüklerle çözememeleri durumunda önce bakanlıklara, bakanlıktan da çözememeleri durumunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çözmenin yollarını arayacaklarına dikkat çekti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kastamonu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kastamonu ilinden Belediye Başkanından ’Tarım Nitelikli Koruma Alanı’ Tepkisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Temmuz 2015 tarihinde saat 14 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Belediye Başkanından ’Tarım Nitelikli Koruma Alanı’ Tepkisi haberi güncellenecektir.

  KASTAMONU NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:48
  • İkindi
   16:09
  • Akşam
   18:44
  • Yatsı
   20:13
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı