İSTANBUL HABERLERİ

Belediye Başkanı: Kat yasağı kaldırılan Avcılar’da yoğunluğu arttırmayacağız

DHA
09 Haziran 2017 - 10:15Son Güncelleme : 09 Haziran 2017 - 10:15

Belediye Başkanı: Kat yasağı kaldırılan Avcılar’da yoğunluğu arttırmayacağız

DHA

İhsan DÖRTKARDEŞ//İSTANBUL, (DHA)- İSTANBUL’da Marmara  Depremi’nden en fazla etkilenen yerlerinden Avcılar’da yenilenecek binalar için 2008 yılında getirilen 4 kat sınırının kaldırılması ardından halka ilk bilgilendirme toplantısı yapıldı. Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, mevcut evlerinde oturanların 2008’den itibaren yapılarını yenileme önündeki engeli kaldırdıklarını bu kararla yoğunluğu arttırmayacaklarını söyledi.
Marmara Depremi ardından Avcılar'da 1982 yılı 1/1000 Ölçekli İmar Planı'na göre 5-6 kata kadar izin verilen binalar, 2008 yılında çıkartılan İmar Planı doğrultusunda 4 kata düşürülmüştü. 2008 yılında yapılan değişiklik uygulaması ile 5 ya da 6 katlı binalarda oturanlar 2008 İmar Planı gereği Kentsel Dönüşümden faydalanmak isterlerse bina kat sayısı 4'e düştüğü hal kaybına uğraması nedeniyle Avcılar Belediyesi 10 mahalleden 7’sinde ada bazında imar planı değişikliğine giderek bunu AK Parti ve CHP’li üyeler tarafından oybirliği ile kabul etti. Merkez, Ambarlı, Cihangir, Denizköşkler, Mustafa Kemal Paşa, Gümüşpala ve Üniversite mahallelerinde depreme dayanıklı modern yapılar inşa etmek ve hak kaybını önlemek amacıyla getirilen imar planı değişikliği yapılırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yenilenmesi için ‘Rezerv alanı’ olarak ilan ettiği Tahtakale Mahallesi dışındaki Yeşilkent ve Firuzköy Mahallesi’ndeki çalışmalar son aşamaya geldi.  Avcılar’ın ardından geçen 12 Mayıs’ta İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen imar değişikliği ile Avcılar’da hak mahrumiyetini önlemek ve depreme dayanıklı modern yapılar inşası için yapılan imar planı değişikliği hak mahrumiyeti yaşayacak olanların haklarını geri vermeyi ve  eskimiş binalarının yenilenerek, olası bir afet durumuna karşı dayanıklı hale gelmesini amaçlandı. Kararın yürürlüğe girebilmesi için 1 aylık askı süresinin son günlerine yaklaşılırken, Avcılar’da oturanların uygulamada ne olacağına ilişkin soru ve sorunlarını giderebilmek için Zübeyde Hanım Evlendirme Dairesi salonunda toplantı düzenlendi. Avcılar Kent Konseyi Başkanı Mert Ali Ak, büyük ilgi gören düzenledikleri bu toplantı ile önemli bir sorunu aşılan Avcılar’da bu aşamadan sonra ne yapılacağına ilişkin soruların yanıt bulacağını belirtirken, imar planı değişikliği konusundaki çalışmaları nedeniyle Belediye Başkanı Handan Toprak Benli’ye teşekkür plaketi verdi. Başkan Toprak Benli bunu Avcılar halkı, meclis üyeleri ve 3 yıldan bu yana aralıksız çalışan mesai arkadaşları adına aldığını söyledi. Avcılar Belediye Başkanı şöyle dedi:
“Avcılar’ın en acil sorunu imar planını çözdük. Yaşlı, yorgun  ve hasarlı binaların yıkılıp yenilerinin yapılması için kat yüksekliği düşürülmüş, binalardaki bu sorunu ortadan kaldırıldı.  Avcılar’da yapılar için 1982 planlarını müktesep hak kabul edip o planlarda kendilerine tanınan hak ile yeniden yapılmasını sağladık. Yoğunluğu arttırmıyoruz. Yaptığımız şey; Avcılar halkı Avcılar’da kalacak, evinin sahibi olacak. Yıksa da yine evinin yerine evini yapabilecek. Asla hak mağduriyeti olmayacak,  hakkından mağdur edilmeyecek. Deprem beklentisi içinde olan bir kentin halkı olmasının bilinciyle evini ivedilikle yenileyecek. Bir yandan Avcılar imarla yenilenecek, bir yandan da kentin birinci derecede İstanbul ‘un deprem bölgesinde, zemininin sorununu bilen bir kent halkı olarak organize koordine bir toplum olarak gereken önlemleri alan bilinçli, uygar bir kentin insanları olarak bunları karşılayacak. 7 mahallenin imar planını  bitirdik, haklarınızı size teslim edip sonra daha neler yapacağımızı da birlikte konuşacağız. Avcılar imar planı olmadan yenilenmiş bir kent olarak devam edecek.”
Toplantıda ilçenin durumu hakkında bilgi verilirken, imar planı değişikliği onaylanan mahallelerde yeni bina oranının Merkez’de yüzde 7.1 , Ambarlı’da 7.6, Denizköşkler 8.4, Gümüşpala 16.4, Üniversite’de 18.4, Mustafa Kemal Paşa’da 20.5 ve Cihangir Mahallesi’nde  yüzde 25 olduğu açıklandı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İstanbul haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği İstanbul haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Belediye Başkanı: Kat yasağı kaldırılan Avcılar’da yoğunluğu arttırmayacağız haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:16
  • Guneş
   06:09
  • Öğle
   13:19
  • İkindi
   17:07
  • Akşam
   20:07
  • Yatsı
   21:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı