Gündem Haberleri

  Belediye Başkanı Demir'den Sulukule açıklaması

  A.A
  06.05.2010 - 17:27 | Son Güncelleme:

  Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sulukule'de temel kazısında arkeolojik buluntuyla karşılaşılmadığını bildirdi.

  Belediye Başkanı Demir, yenileme alanı olarak ilan edilen ve Sulukule olarak bilinen Hatice ve Neslişah Sultan mahallelerindeki temel atma töreninin ardından gazetecilerin arkeolojik kazı çalışmaları ve Sulukule Platformu'nun açıklamalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

  Tarihi yarımadada sadece Sulukule projesinde değil tek ev bile yapılsa mutlaka arkeoloji denetiminde kazı yapılmak zorunda olunduğuna işaret eden Demir, “Sulukule'de yapılan da o. Burası arkeoloji bölgesi değil. Bu sadece inşaat ve temel atma sırasında arkeoloji gözetiminde yapılan bir çalışma. Elle kazı yapıldı. Neredeyse 5 metre derinde ilk defa bu kadar hassasiyetle yapılan bir çalışma. Anıtlar Kurulu'yla birlikte çalışıyoruz. Jeo-radar çalışması yapıyoruz. Kazı sırasında da herhangi bir şeyle karşılaşırsak onun değerlendirmesini de yapacağız” diye konuştu.

  Demir, bir gazetecinin, Sulukule Platformu'nun, “Koruma Kurulu, bölgede arkeolojik kalıntıların tespiti için Arkeoloji Müzesi denetiminde jeo-radar manyetik tarama yapıldıktan sonra sonuçlar kurul tarafından değerlendirilinceye kadar alanda yapılaşmaya yönelik herhangi bir fiziki müdahalede bulunulmaması yönünde karar verdiği” yönündeki açıklamasını hatırlatması üzerine şunları söyledi:
  “Hayır öyle bir şey yok. Yaptığımız bütün çalışmalar kurul denetiminde, kurul onayıyla yapılıyor. Avam projelerimiz ve uygulama projelerimiz kurul tarafından onaylandı. Şu anda kazılar da kurulun sevk ve idaresinde, arkeolog gözetiminde yapılıyor. Farz edelim ki burada arkeolojik buluntuyla karşılaşıldı. Bu bizim değerimiz. Onu göz ardı edemeyiz. Onu bir şekilde başka yere sevk ederiz veya yerinde muhafaza edilerek projenin bir parçası haline dönüştürülebilir. Dünyada bunun örnekleri var. Yer altında herhangi bir buluntuyla karşılaşıldığında proje iptal edilir diye bir şey yok, dünyanın hiçbir yerinde yok. Sadece değerlendirirsiniz. Çünkü hayat devam ediyor. Şehrin gelişimi de devam ediyor. Bu şehrin gelişimi, medeniyeti, alacağı mesafeler, yer altı ve yer üstü değerleriyle bir bütündür ve biz bunlara saygılı bir proje gerçekleştiriyoruz. Temel kazısında da herhangi bir arkeolojik buluntuyla karşılaşmadık. Yapılan temel kazıları arkada herkesin huzurunda gerçekleşiyor. Bir şey yok ama olursa değerlendiririz.”

  Demir, Sulukule'de kültür toprağının altına indiklerini ve bu kodun altında tarihi eserle karşılaşmanın mümkün olmadığını belirterek, “Yapılan işler bilimsel gerçeklerle yapılıyor” dedi.

  Sulukule'nin bitirilme süresinin 1.5 yıl olarak öngörüldüğünü kaydeden Demir, tarihi yarımada gibi metrekare başına tarihi eserin bulunduğu bir yerde biraz gecikme olabileceğini söyledi.

  SULUKULE PLATFORMU'NUN AÇIKLAMASI

  Sulukule Platformu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Sulukule'de arkeolojik kazı çalışmalarının Sulukule Platformu'nun ve ilgili uzmanların girişimleri sayesinde kısa süre önce başladığı ve halen devam ettiği belirtilerek şöyle denildi:
  “Koruma kurulunun 18 Şubat 2010 tarihli kararı, bölgede arkeolojik kalıntıların tespiti için Arkeoloji Müzesi denetiminde jeo-radar manyetik tarama yapılmasını, sonuçların ivedilikle kurula iletilmesini öngörüyor, sonuçlar kurul tarafından değerlendirilinceye kadar, alanda yapılaşmaya yönelik herhangi bir fiziki müdahalede bulunulmamasına karar verilmiştir deniliyor. Açık ve sarih. Kazı ve manyetik taramayı yapmakla yükümlü Arkeoloji Müzesi'nden kurula sonuç raporu gitmeden ve bu rapor kurul tarafından değerlendirilip karara varılmadan Sulukule'de inşaat, temel kazma hatta moloz taşıması bile yapılamaz. Oysa Fatih Belediyesi dünkü açıklamasında göğsünü gere gere hepsini yaptığını itiraf ediyor. Molozları 6 aydır taşıdığını, inşaatın başladığını ve bugün temel atılacağını duyuruyor. Sulukule'de kısa süre önce başlayan elle kazı halen ilk aşamalarında ve daha epey sürecek gibi. Çünkü, üç imparatorluk için de önemli bir konuma sahip bu alanda daha şimdiden bazı kalıntılara ulaşıldı bile. Kurulun karara bağladığı jeo-radar manyetik tarama ise henüz başlamadı. O halde Mustafa Demir nereye koşuyor? Bu aşamada, Koruma Kurulu kararı belli olana kadar ne TOKİ'den ihaleyle inşaatı üstlenen şirketin ne de Fatih Belediyesinin alanda en ufak bir şeyi oynatmaya hakkı var. Fatih Belediyesini bir kez daha yasal kararlara uymaya ve yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyoruz.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı