« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Belçika'da rüşvet skandalı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Belçika Birinci Futbol Ligi, Sırp asıllı ve FIFA lisanslı futbol menajeri Ranko Stojiç'in geçmişte bazı görevlilere rüşvet verdiği iddiasının Belçika'nın en büyük spor gazetesi Hetlaatsenieuws'a sürmanşet manşet oldu.

Bir ucu da Türkiye'ye değin ulaşan rüşvet olayını, gazete, "Türkler de Stojiç'i suçluyor" şeklinde verdi. 1998 yılında Anvers'den Sakaryaspor'a transfer olan ve halen Trabzonspor forması giyen Makedon futbolcu Igor Nikolovski'nin transfer olayında, menajer Stojiç'in, yönetimdeki bazı görevlilere rüşvet vermesinin Türk futboluna kara leke vurduğunu yazdı. Belçika Lig lideri Brugges'ün kulüp müdürü Antoine Van Hoben, 2 gün önce Brugges'ün yardımcı antrenörü Rene Verheyen, kaleci antrenörü Hans Galye ve işten atılan personel görevlisi Alex Querter'in, Stojiç'den geçmişte yapılan 5 Sırp futbolcunun transferi için çok yüksek miktarda rüşvet aldıklarını bildirdikten sonra, Bruges Başsavcılığı, konuyla ilgili soruşturma başlattı. Rene Verheyen ve Hans Galye, Stojiç'den aldıkları para dolu zarfları yönetime geri verdiklerini ve böylece rüşveti kabul etmediklerini itiraf ettiler.

Gazete, Brüksel'deki Türk futbolcu menajeri Ceylan Çalışkan'ın, Stojiç ile ilgili yaptığı yolsuzluk haberleriyle ilgili olarak "Ben, Sakaryaspor olayında Nikolovski'nin transferini iyi bir sonuca götürdüm. Stojiç, Sakaryaspor'dan aldığı 500 bin Alman Markı'nıAnvers Kulübü'ne geri vermemişti. Sakaryaspor'un ödediği 500 bin markın bir kısmını rüşvet olarak kullandığı ortaya çıkarıldıktan sonra, kendini Sakaryaspor'un Avrupa temsilcisi olarak tanıtan Yusuf Çınal yönetimden atıldı." dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler