Dünya Haberleri

  Belçika'da hükümetsiz 207'nci gün

  A.A.
  06.01.2011 - 14:13 | Son Güncelleme:

  Belçika'da 13 Haziran seçimlerinin ardından yeni hükümet arayışıyla geçen 207 günde siyasi tıkanıklık aşılamadı.

  Kral II. Albert'ın atadığı arabulucu, deneyimli siyasetçi Johan Vande Lanotte'nin, Flaman ve Valon partilerini uzlaştırma çabaları da sonuçsuz kaldı.

  Partilere sunduğu uzlaşma metninde, federal hükümetin bütçe ve yetkilerinin bölgeler lehine daraltılmasını ve çift dilli Brüksel çevresindeki tartışmalı seçim bölgelerinin bölünmesini teklif eden Flaman Sosyalistlerin eski Başkanı Lanutte'nin önerileri önde gelen partilerde kabul görmedi.

  Seçim kampanyasında Belçika'nın bölünmesini savunarak ülke nüfusunun yüzde 60'ının yaşadığı zengin Flaman bölgesinde, oyların yüzde 28'ini alarak birinci çıkan Yeni Flaman İttifakı, Lanotte'nin hazırladığı uzlaşma metninde "temel değişiklikler" talep ederken, Flamanların ikinci büyük partisi Hristiyan Demokratlar, mevcut metinle koalisyon pazarlıklarını başlatmayacaklarını bildirdi.

  Valon partileri, Lanotte'nin sunduğu teklifi kabule daha hazır görüntü verirken alt düzeyde yapılan açıklamalarda uzlaşma metninin "fazla Flaman unsurlar içerdiği" ileri sürüldü.

  Muhtemel koalisyon ortakları olan Yeni Flaman İttifakı'yla her iki kesimden Hristiyan Demokratlar, Sosyalistler ve Yeşiller'i aynı masa etrafında buluşturma çabasında başarısız olan Lanotte'nin siyasi tıkanıklığı aşacak yeni hamleler konusunda fikir alışverişi için Kral'ı ziyaret etmesi bekleniyor.

  Federe yapılı Belçika'da kişi başına düşen gelirin 32 bin avro düzeyinde bulunduğu Flaman bölgesiyle, 23 bin avro düzeyindeki Valon bölgesi arasındaki tek anlaşmazlık noktası ekonomik değil. Flamanlar zengin kuzeyden güneye kaynak aktarımına ve daha baskın bir dil olan Fransızca'nın Brüksel çevresine taşmasına karşı çıkarken, Valonlar eşitlik talep ediyor. Flaman bölgesindeki birçok kuruluş neredeyse Belçika'nın varlığını tanımıyor. Televizyonlarda Flaman bölgesindeki haberler sunulduktan sonra Valon bölgesinde önemli bir gelişme varsa "dünyadan haberler" bölümünde aktarılıyor.

  Hükümetiz kaldığı süre 200 günü aşarak rekor kıran Belçika'daki siyasi krizler hemen her seçim sonrasında alevleniyor. 2007 yılında 194 günde hükümetin kurulabildiği ülkede bu süre 1988 seçimlerinin ardından 148 gün, 1979 seçimlerinin ardından 107 gün ve 1992 seçimlerinde 102 gün olmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı