« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Belçika'da futbolculardan şike itirafı

Belçika basını, birinci lig kulüplerinden Liers'in 3 futbolcusunun, Çin mafyası ile işbirliği çerçevesinde şike yaptıklarını itiraf ettiklerini bildirdi. Belçika spor dünyasında Çin mafyası bağlantılı şike iddiaları son haftalarda gündemi işgal ediyor. Çin mafyasının, bazı Belçikalı futbolcuları satın alarak maç sonuçlarını etkilediği ve internet üzerinden yapılan uluslararası bahis oyunlarının sonuçlarını yönlendirdiği ileri sürülüyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Brüksel Savcılığı, dün, Lierse takımının kalecisi Cliff Mardulier, savunma oyuncusu Laurent Fassotte ve yedek kalecilerden Patrick Deman'ın ifadelerini aldı.

Söz konusu futbolcuların daha sonra serbest bırakıldıkları bildirildi. Belçika gazeteleri, bu futbolcuların savcılıkta verdikleri ifadede şike yaptıklarını, Zheyun Ye isimli bir Çinli'den para aldıklarını itiraf ettiklerini bildiriyor.
Savcılık, bu bilgiyi teyit etmiyor ve konuya ilişkin açıklama yapmıyor.

Lierse kulübü, internet sitesinde yaptığı açıklamada, basında çıkan haberlerden şaşkınlık duyduğunu belirtti.
Kulüp yöneticisi Danny Arras, Savcılıktan hiçbir “resmi bilgi” almadıklarını, Patrick Deman ile dün akşam telefonla temas kurduğunu, kendisinin, “Savcılık talimatı nedeniyle konuşamayacağını” söylediğini bildirdi.
Arras, diğer iki futbolcu ile görüşmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Savcılığın, bugün, kulübün kalecilerinden Yves Van der Straeten'in de ifadesini alacağı belirtiliyor.
Belçika basınında çıkan haberlere göre, 2004-2005 Belçika Şampiyonası maçlarından en az üçünde şike yapıldı. Lierse, Genk maçını 3-0, Charleroi maçını 1-0, FC Brussels maçını 3-2 kaybetti.

Sorgu Hakimi Sylvana Verstreken, konuyla ilgili soruşturmayı sürdürdüğü, ifadesine başvurulanlar arasında başka kulüplerin futbolcularının da bulunduğu ögrenildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz