Gündem Haberleri

  Belçika'da Fehriye Erdal sıkıntısı

  Hürriyet Haber
  02.04.2004 - 13:20 | Son Güncelleme:

  Brüksel Savcılığı ve Federal Polis, terörizmle mücadele kapsamında DHKP-C'ye karşı Belçika'dadüzenlenen operasyon konusunda çelişkili bilgiler veriyor. Polis ile adli merciler arasında sıkıntı olduğu gözlemleniyor.

  Savcılık kaynaklarından elde edilen ilk bilgilere göre, bu operasyon İtalyan güvenlik birimlerinin isteği üzerine ve İtalya'nın Perugia kentindeki operasyonlara paralel olarak yapıldı.
    
  Brüksel Savcılığı kaynakları, dünkü basın toplantısında, Brüksel'de  DHKP-C'ye karşı baskınlar düzenlendiğini, bu arada DHKP-C'lilerin  ''enformasyon bürosu'' olarak adlandırdıkları binanın da basıldığını bildirmişlerdi. Operasyonlar sırasında bir kişinin tutuklandığını ve bunun bir ''erkek'' olduğunu kaydeden yetkililer, bu kişinin kimliğini gizli tutarken, hakkında arama ve tutuklama emri bulunduğunu belirtmişlerdi.
    
  Belçika televizyonuna açıklama yapan bir adli yetkili, operasyonlar sırasında Sabancı suikasti faillerinden  Fehriye Erdal'ın, ''gözaltında tutulduğu'' varsayılan ve adresi gizli tutulan evde değil, başka bir evde bulunduğunu anlattı.
    
  Yetkili, dün tutuklandığı açıklanan kişinin ''erkek'' değil, ''kadın'' olduğunu ve ''serbest bırakılmasının kararlaştırıldığını'' da bildirdi.
    
  Savcılık da, bu sabah, ''başka bir evde'' bulunan  Erdal'ın kalması gereken eve götürüldüğünü, gözaltına alınmadığını ve sorguya çekilmediğini belirtti.
    
  Belçika gazeteleri, bugünkü baskılarında, Federal Savcı Daniel Bernard'ın açıklamalarına dayanarak, Belçika'daki operasyonlar sırasında 8 kişinin gözaltına alındığını, bunlar arasında bir ''erkek'' militanın Bruges adli yetkilileri tarafından tutuklandığını yazıyor. Gazeteler, Fehriye Erdal'ın ''bu operasyon sırasında adının geçtiğini, ancak hiçbir şekilde sorun yaşamadığını''  belirtiyor.
    
  Belçikalı yetkililerin, Erdal konusunun tekrar gündeme gelmesinden rahatsız oldukları gözlemleniyor. Bu arada, DHKP-C'nin Belçika'daki üyeleri bugün bir basın toplantısı düzenleyeceklerini duyurdular.
    

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı