Dünya Haberleri

  Belçika'da ev baskını ve rehine iddiası sahte çıktı

  AA
  16.12.2014 - 08:32 | Son Güncelleme:

  Belçika'nın Gent kentinde silahlı dört kişinin bir eve baskın düzenleyerek bir kişiyi rehin aldığı ihbarı sahte çıktı. Dün Avustalya'nin Sidney kentinde silahlı bir kişinin bir kafeyi basıp içeridekileri rehin aldığı ve 16 saat boyunca rehin tuttuğu olay sırasında gelen bu haber, dünya çapında büyük korkuya neden olmuştu.

  Terör saldırısı ihtimali üzerinde durulan baskın ve rehin alma olaylarının yaşanmadığı, tüm bunların 18 yaşında bir genç tarafından uydurulduğu açıklandı.  Gent savcılık sözcüsü Annemia Serlippens, düzenlediği basın toplantısında, ihbarı yapan 18 yaşındaki Belçika'da kaçak yaşayan ve uyuşturucu kullanan gencin, polisin vaktini boşa harcamak suçlamasıyla sorgulanacağını duyurdu. Serlippens, "Başlangıçta bu durumu ciddiye almaktan başka seçeneğimiz yoktu. Söyledikleri gayet ikna ediciydi. Aradığında uyuşturucunun etkisi altında olup olmadığını araştırıyoruz" dedi.

  Belçikada ev baskını ve rehine iddiası sahte çıktı

  Belçika ve dünya kamuoyunu gün boyunca meşgul eden ihbar üzerine polis söz konusu evi güvenlik kordonuna almış ve çevredekilere evlerini terk etmemeleri uyarısı yapmıştı. Yoğun güvenlik önlemlerinin ardından 20 kadar polisin girdiği evde bulunan üç kişi gözaltına alınmıştı.

  İhbarcı gencin sabah saatlerinde binanın alt katındaki iş yerine indiği ve "dört kaleşnikoflu evi bastı, kafama silah dayadılar. Arkadaşım hala evde uyuyor" diyerek yardım istediği ve iş yeri sahibinin bunun üzerine polisi aradığı bildirildi.

  Polisin gözaltına aldığı binadaki diğer kiracıların olaylardan habersiz olduğu kısa sürede anlaşıldı. Bunun üzerine dikkatler ihbarcı ve arkadaşına yöneldi. Sorgulanan rehinenin, iddiaları reddettiği, ihbarcının ise kaleşnikoflu saldırganlar konusunda ısrarcı olduğu ifade edildi.

  İhbarcı gencin polisi bilinçli meşgul ettiğinin belirlenmesi iki yıl hapisle ve operasyonun maliyetini karşılamakla cezalandırılabileceği belirtiliyor.

  Etiketler: operasyon , rehine
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı