Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Belçika'da aşırı sağcılardan Danimarka'ya destek

  BRÜKSEL (A.A)
  08 Şubat 2006 - 14:45Son Güncelleme : 08 Şubat 2006 - 14:45

  Belçika'nın aşırı sağcı Flaman Vlaams Belang (Flaman Menfaati) partisi, Brüksel'de bir gösteri düzenleyerek, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlere ilişkin tartışmalarda Danimarka'ya tam destek verdiğini duyurdu.

  Danimarka'nın Brüksel Büyükelçiliği önündeki gösteriye katılan parti lideri Filip Dewinter, “Bugün hepimiz Danimarkalıyız. Bütün Avrupalılar, Danimarka ile dayanışma içinde olmalıdır” diyerek, radikal dinci Müslümanların demokrasiyi sabote ettiğini ve sınır dışı edilmesi gerektiğini anlattı.

  Belçika hükümetine Danimarka'ya destek çağrısında bulunan Dewinter, çeşitli ırkçı görüşler savundu.
  Dewinter'in, partinin önde gelen isimlerinden Frank Vanhecke ve Johan Demol ile birlikte Danimarka Büyükelçisi Karsten Petersen tarafından kabul edilmesi çeşitli tepkilere yol açtı. Büyükelçilik yetkilileri, 10 dakika süren bu görüşme sırasında aşırı sağcı parti temsilcilerinin bir “sempati mektubu” teslim ettiğini belirtirken, “Vlaams Belang, Belçika'da resmi bir siyasi partidir, onu dışlayamazdık, ancak konunun hassasiyetini de biliyoruz” demekle yetindi.
  Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, Danimarka Büyükelçisi'nin bir parti heyetini kabul etmesinin doğal olduğunu, ancak Vlaams Belang'ın bu tür olayları suiistimal ettiğinin de bilincinde olmak gerektiğini söyledi.
  Belçika Dışişleri Bakanlığı kaynakları, diplomatların gerektiğinde diktatörlerle de görüştüğünü, mesleğin bunu gerektirdiğini ifade etti.

  Belçika basını, aşırı sağcı parti temsilcileriyle görüşmeyi kabul eden Büyükelçi Patersen'in daha sonra basınla görüşmekten kaçmasını eleştirirken, Danimarka'daki liberal muhafazakar azınlık hükümetinin aşırı sağ tarafından desteklendiğini hatırlatıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı