Belçika yeni havayolları şirketi kuruyor

Hürriyet Haber
12.11.2001 - 14:27 | Son Güncelleme:

Belçika havayolları Sabena`nın geçen hafta iflas etmesinden sonra, hükümetin yeni ve daha küçük boyutlu bir şirket oluşturma kararı hayata geçiriliyor.

Sabena`ya bağlı Delta Air Transport (DAT) şirketinin uçakları, Sabena`nın uçuş haklarını devir alarak Avrupa`da seferlerini başlattı.

İlk uçak seferini, Cumartesi gecesi, sembolik olarak Cenevre`ye yapan ve basın mensuplarını taşıyan DAT, bugünden itibaren, Avrupa kentlerine, günde 30`a yakın sefer başlatıyor. Sabena`nın tüm Avrupa uçuşlarını devir alması planlanan DAT, yolcu kapasitesi 100`ü geçmeyen uçaklarının biletlerini, yarından itibaren seyahat acentalarında da sattırabilecek.

Yetkililer, özel sektörün yatırımlarıyla 30 gün içinde faaliyetlerini genişletmesi beklenen DAT`ın, ``rakiplere meydanı boş bırakmamak ve Sabena`nın uluslararası uçuş haklarını kaybetmemek için apar topar harekete geçirildiğini`` belirttiler.

Şirkete yatırım yapacak, banka ve büyük özel sektör kurumlarından oluşacak hissedarların isimleri henüz resmen açıklanmadı.

Hedefin, 30 günde, ``yeni bir ulusal havayolları şirketi`` oluşturmak olduğunu, ``küçük boyutlu bir Sabena`nın`` yaratılacağını ifade eden hükümet kaynakları, AB Komisyonu`nun da onayı ile 125 milyon euro`luk devlet kredisi kullanılacağını ifade ettiler. Özel sektörün de şirkete 200 milyon euro getirmesi öngörülüyor.

Sabena`nın işsiz kalan 10 binden fazla personelinin, ilk aşamada, 2 bin kadarlık bölümüne iş vermesi beklenen DAT`ın gerçekleştirdiği ilk uçuşlar listesinde, İstanbul hattı yer almıyor.

Brüksel-İstanbul hattında, Sabena`nın iflasından kaynaklanan boşluğun, THY tarafından doldurulduğu gözlemleniyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı