Gündem Haberleri

  Belçika vermiyor

  Hürriyet Haber
  27.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fehriye için gerekçe belirtilmedi

  Sabancı suikastı faillerinden olan DHKP-C üyesi Fehriye Erdal'ın Türkiye'ye iade edilmeyeceği dün Belçika Başbakanı tarafından açıklandı.

  BELÇİKA Başbakanı Guy Verhofstadt, Belçika'da tutuklu bulunan yasadışı DHKP-C örgütü üyesi ve Sabancı suikastı faillerinden Fehriye Erdal'ın Türkiye'ye iade edilmeyeceğini açıkladı. Verhofstad, hangi gerekçe ile böyle bir karar alındığını belirtmedi.

  Başbakan Verhofstadt, basına yaptığı açıklamada, Erdal'ın Türkiye'ye iade edilmeyeceğini, ancak bunun hemen serbest bırakılacağı anlamına gelmediğini söyledi. Verhofstadt, Fehriye Erdal'ın Belçika'da işlediği suçlar nedeniyle yargılanması gerektiğini söyledi. Başbakanlık Sözcülüğü de, dün Başbakan Guy Verhofstadt'a, Adalet Bakanı Marc Wervilghen tarafından bir faks geçildiğini, bu faks mesajında, Fehriye Erdal'ın Türkiye'ye iadesinin reddedilmesi görüşünün benimsendiği mesajının verildiğini açıkladı.

  BAŞSAVCININ GİZLİ RAPORUNA GÖRE

  Adalet Bakanı, bu kararı, Gent Başsavcısı Johan Delmulle'ün verdiği gizli rapordaki görüş doğrultusunda aldığını bildirdi. Bu durumda, Erdal'ın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması gündeme gelecek. Erdal, Belçika'da silah taşımak, terör eylemi hazırlamak gibi suçlardan yargılanacak. Ancak, daha önceki mahkeme kararları Erdal'ın 100 bin frank, (yaklaşık 1,5 milyar lira) kefaletle serbest bırakılmasını ve tutuksuz yargılanmasını öngörüyordu.

  Davanın siyasi olması ve Türkiye'de idam cezasının bulunması nedeniyle bu sonuca varıldığı sanılıyor. Belçikalılar'ın, bu ülkede yapılacak Euro 2000 Avrupa Futbol Şampiyonası maçlarının Erdal'ın mensup olduğu DHKP-C tarafından provoke edilmesinden de korktuğu öne sürülüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı