Dünya Haberleri

DÜNYA

  Belçika, İngiliz holiganlar için morg ve cezaevi hazırladı

  Hürriyet Haber
  22 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 22 Mayıs 2000 - 00:01

  The Mail on Sunday Gazetesi'ne göre, İngiltere ve Almanya arasında oynanacak Euro 2000 karşılaşmasında kan dökülmesinden korkan Belçika şimdiden morg hazırladı.

  İNGİLTERE'de yayınlanan The Mail on Sunday Gazetesi, önümüzdeki haziran ayında başlayacak Avrupa Futbol Şampiyonası'nın futbol tarihinin en kanlı turnuvası olabileceğini yazdı. Gazeteye göre, bu ihtimali hesaplayan Belçika, Charleroi kentinde İngiliz ve Alman taraftarlar için ayrı ayrı morglar hazırladı. Gazete, Charleroi'nın dar sokaklarını istila edecek 50 bin taraftar için askeri savaş planları yapıldığını kaydetti.

  200 bin nüfuslu eski maden ve çelik şehri renkli kodlarla bölgelere ayrıldı. Almanlara sarı, İngilizlere ise mavi bölgelerdeki otel ve kampingler tahsis edildi. 17 Haziran'da beş bin ağır silahlı jandarmanın Charleroi'da devriye gezeceği ve cezaevinde bin kişilik yer ayrılacağı belirtildi. En kötü koşullara göre plan yaptıklarını söyleyen Belçika Emniyet Genel Müdürü Jean-Pierre Levaux, 'Holiganlar için hücrelerimiz, onların kurbanları için hastanelerimiz hazır. Birbirlerini öldürürlerse morglarımız da hazır. İngiliz ve Almanların cesetlerini değişik morglara taşımaya karar verdik. Rakip aile ve arkadaşların aynı morg önünde karşı karşıya gelip daha fazla kan dökülmesini istemiyoruz' dedi.

  The Sunday Times Gazetesi ise İngiliz holigan liderlerinin Avrupa Şampiyonası'nda olay çıkarmak için kasten Kopenhag'a gitmediklerini ve Türk taraftarlara saldırılar için de Brüksel'deki O'Reilly adlı barı merkez üs olarak seçtiklerini yazdı. Holigan ‘generallerinin’ Kopenhag'da polis tarafından tespit edilmemek için İngiltere'de kaldıklarını ve Euro 2000 için saldırı planı hazırladıklarını kaydeden gazete şöyle yazdı: ‘‘Liderler, Belçika ve Hollanda'ya gitmelerine yasak konulmasın diye son aylarda maçlara gitmediler. Türk taraftarlara saldırıların merkez üssü, Brüksel'deki O'Reilly bar olacak.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı