Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Belçika Adalet Bakanı, Türklerle buluşacak

  a.a.
  27 Ekim 2005 - 11:38Son Güncelleme : 27 Ekim 2005 - 11:38

  Belçika Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Laurette Onkelinx, Türk toplumunun önde gelen temsilcilerinden olan ve Belçika'daki işadamlarını bir araya getiren Türk Özel Sektör Derneği (TÖSED) (Turkish Business Association Brussels) ile buluşarak görüş alışverişinde bulunacak.

  Belçika'nın en “popüler” kadın siyasetçilerinden olduğunu, topladığı tercih oylarında ülke çapında kırdığı rekorlarla kanıtlayan sosyalist Adalet Bakanı Laurette Onkelinx, bu ülkedeki Türk toplumuna adil ve samimi yaklaşımlarıyla dikkat çekiyor.

  Son olarak, Ermeni lobisinin kontrolünde gözüken bir grup Liberal Parti (MR) üyesi politikacının, soykırım iddialarını reddedenlerin yargılanmasına neden olacak bir yasa tasarısını Senato'dan geçirme girişimlerinin engellenmesinde etkili olan Adalet Bakanı Onkelinx, bu konuda “tüm ilgili toplulukların görüşlerini alacağı” sözü vermişti.
  Onkelinx, Belçika hükümetinin koalisyon ortağı olan MR'in, ”hükümet bünyesinde sağlanan mutabakata rağmen” izlediği yıkıcı tavra “son derece sinirlendiğini” de ifade etmiş, Sosyalist Parti'ye ve bu partinin Türk asıllı üyelerine saldıran MR'i eleştirirken, bu partinin ve “bazı topluluklar” olarak adlandırdığı Ermeni lobisinin ”kışkırtıcı” tutumunu “asil olmayan bir tavır” olarak nitelendirmişti.

  Yaz tatili öncesinde, Senato'da sertleşen ve Ermeni yandaşlarının ”geçici bir süre için havlu atmalarıyla” sonuçlanan tartışmalar sırasında, TÖSED de Senato Başkanı'na ve senatörlere ilettiği bir mektupla Brüksel hükümetini ve siyasi çevreleri uyaran sivil toplum örgütlerine katılarak, etkin rol oynamıştı.
  TÖSED Yönetim Kurulu, mektubunda, söz konusu yasa tasarısına ve Ermeni tezlerini ön plana çıkaran değişiklik önergelerine ilişkin endişelerini dile getirerek, kurum olarak Türkiye-Belçika ilişkilerine ve bu ülkedeki Türk toplumunun uyumlu yaşamına verdiği önemi hatırlatmıştı.

  Mektupta, yüz yıla yakın bir süre önce, Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan trajik olayların tarihçiler tarafından ayrıntılı olarak incelenmesi gereği üzerinde durularak, Türkiye'nin bu yöndeki önerisinin cesaret verici bir süreç başlattığı belirtildi ve bu sürece zarar verecek siyasi girişimlerden kaçınılması istenmişti.

  TÖSED mektubunda, soykırım gibi ağır bir ithama hedef olan tarafın yetkili ve uzman bir heyet karşısında savunma hakkı olması gerektiği belirtilmiş ve siyasi kararlar ile yargısız infazların adalet kavramına ters düştüğü vurgulanmıştı.
  Mektupta, bu tür girişimlerin Türk ve Ermeni toplumları arasındaki ilişkilere verdiği zarara da işaret edilmiş ve Senato'nun, söz konusu yasa tasarısını incelerken dikkatli olması çağrısında bulunulmuştu.
  TÖSED üyeleri ile Adalet Bakanı Onkelinx'in yarın gece, Hilton otelindeki yemekli buluşmaları, Ermeni lobisinin yoğun çalışmaları ve MR partisinin, sözde soykırımı gündemde tutmaktaki ısrarının sürmesi nedeniyle de önem taşıyor.

  Toplantıya, Brüksel hükümetinin Türk kökenli Devlet Bakanı Emir Kır da katılacak.
  Onkelinx, gelecek yıl yapılacak yerel seçimlerde, Türk asıllı Belçikalıların yoğun olduğu Schaerbeek Belediyesi'nin başkanlığına adaylığını koyacağını da açıkladı. Bu siyasi tercih ve karar, Onkelinx'in Türk toplumunu tanıma ve anlama çaba ve girişimlerinin yoğunlaşmasını da beraberinde getirecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı