Dünya Haberleri

  Belarus’ta da başladılar

  Hürriyet Haber
  26.03.2005 - 02:19 | Son Güncelleme:

  Kırgızistan’da gerçekleşen ‘lale devrimi’ nin ardından, dün Belarus’ta düzenlenen muhalefet gösterisinde, Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko’nun istifası istendi. 1000 kadar muhalif protestocu, başkent Minsk’teki Başkanlık Sarayı’nın yanında bulunan alanda toplanmak istedi.

  Muhalefet lideri Andriy Klimov, amaçlarının Gürcistan, Ukrayna ve son olarak Kırgızistan’da gerçekleşen halk devrimini kendi ülkelerinde de başarmak olduğunu söyledi. ‘Lukaşenko’yu istifaya zorlayalım’ diyen Klimov, kalabalıktan Başkanlık Sarayı’na yürünmesini istedi.

  Yürüyüşe geçen muhalif grup, polisin sert müdahalesi ile karşılaşınca, kentin ara sokaklarında gösteriye devam etti. Polis, iki saat için kalabalığı dağıttı, fakat daha sonra tekrar biraraya gelen 300 kişilik bir grup, yeniden Başkanlık Sarayı’na yürümek istedi. Ancak polis bir kez daha coplar ve eğitimli köpeklerle müdahale ederek 34 kişiyi gözaltına aldı.

  Ülkeyi demir bir yumrukla yöneten diktatör Lukaşenko’nun, muhalefete rağmen yıl sonuna doğru kendisini yeniden seçtirmesi bekleniyor. Belarus Dışişleri Bakanlığı da, Kırgızistan muhalefetini ‘suyu bulandırmakla’ suçlayarak eleştirdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı