ANKARA HABERLERİ

Bel fıtığında ilk 6-8 saatte müdahale önemli

AA / Soner Aksakal
14.01.2015 - 12:36Son Güncelleme :

- Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Canbay: - "İlk 6 veya 8 saatte müdahale edilirse sonuçlar daha yüz güldürücü olabilir. Ama 72 saatten sonra geç kalınmış olunuyor" - "Ameliyat gerektiren bel fıtıklarının bekletilmemesi gerekiyor. Cerrahi müdahaleden kaçınılmaması oldukça önemlidir"

YEREL HABERLER ANKARA

AA / Soner Aksakal

ANKARA (AA) - SONER AKSAKAL - Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Suat Canbay, bel ağrısı şikayetlerinde ilk anda yapılacak müdahalenin önemli olduğunu belirterek, "İlk 6 veya 8 saatte müdahale edilirse sonuçlar daha yüz güldürücü olabilir. Ama 72 saatten sonra geç kalınmış olunuyor" dedi.

Canbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, araştırmalara göre toplumun yüzde 75-80’inin bel ağrısı şikayeti olduğunu ve bunların büyük kısmının bel fıtığından kaynaklandığını ifade ederek, "Bel ağrılarının büyük bir kısmı bel fıtığıdır. Bel fıtığı hastalarında, yaklaşık yüzde 1’ini ameliyata uygun görüyoruz" diye konuştu.

Ameliyat gerektiren bel fıtıklarının bekletilmemesi gerektiğini vurgulayan Canbay, "Cerrahi müdahaleden kaçınılmaması oldukça önemlidir. Eğer gecikilirse güç, kuvvet kaybı, felç veya idrar tutamama durumları kalıcı olabilir. Bel fıtığı, tedavisi olan bir hastalıktır. Bundan da çok korkmamak gerekir. Ancak cerrahi müdahale gerektirecek bir duruma gelmiş ise ameliyattan da çekinmemek gerekir" ifadesini kullandı.

Bel fıtığında erken müdahalenin önemini vurgulayan Canbay, "İlk 6 veya 8 saatte müdahale edilirse sonuçlar daha yüz güldürücü olabilir. Ama 72 saatten sonra geç kalınmış olunuyor" şeklinde konuştu.

- Muayeneye gelen hastayı ameliyata aldı

İlk müdahalenin önemini yaptıkları bir ameliyattan örnek vererek anlatan Canbay, muayeneye gelen hastada "her iki bacağında kuvvet kaybı ve felç riski" fark etmeleri üzerine hiç vakit kaybetmeden ameliyat kararı aldıklarını vurguladı.

Hastayı ameliyathaneye indirip, acil ameliyata gerçekleştirdiklerine işaret eden Canbay, "Ameliyat sonrasında felçlik durumu düzelmeye başladı. İlk 6 ayda hızla düzeldi" görüşünü paylaştı.

Klinik olarak 2 yıl dolduğunda durması gereken iyileşmenin sonra da devam ettiğini aktaran Canbay, "İlginçtir hatta artarak devam etti. 2 yıl öncesine kadar bastonla yürüyebiliyorken şimdi desteksiz yürüyebiliyor. Herhangi bir ağrı çekmeden yaşamına devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Sağlığına kavuşan hasta Halil İbrahim Yılmaz ise "Hastanede, bir anda, bir ağrı neticesinde kötüleştim. O ara, Hocamın orada olması büyük bir şans. Hocam orada müdahale etti ve beni eski sağlığıma kavuşturdu" şeklinde konuştu.

Etiketler:
  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:54
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:48
  • Akşam
   18:14
  • Yatsı
   19:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı