Beko, bilgisayar pazarına giriyor

Hürriyet Haber
07 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 07 Nisan 1998 - 00:01

Koç Grubu'nun televizyon başta olmak üzere dayanıklı tüketim mallarıyla tanıdığımız Beko, şimdi de bilgisayar pazarına giriyor. Bilgisayar üretimine başlayan Beko, ayrıca televizyon üzerinden internete girişi sağlayacak bir de cihaz geliştirdi.

Beko Elektronik A.Ş., otuz yıllık bir şirket. Televizyon, video, audio, yazar kasa, uydu alıcısı gibi elektronik cihazlar üretiyor. Beko markası şirketten daha ünlü. Çünkü, buzdolabı, fırın gibi grubun başka fabrikalarınca üretilen beyaz eşyalar da dünya pazarlarına, ‘‘Beko’’ markası ile ihraç ediliyor. Beko sözcüğü, şirketin kuruluş yıllarındaki iki ortak ailenin, Becerano ve Koç Ailelerinin ilk hecelerinden oluşuyor.

Beko Elektronik A.Ş.'nin yıllık Genel Kurulu, geçtiğimiz hafta yapıldı. Genel Kurulu, Dayanıklı Tüketim Grup Başkanı Hasan Subaşı yönetti. Şirket Genel Müdürü Aydın Çubukçu'nun verdiği bilgiye göre, 1997 yılında 1 milyon 410 bin adet televizyon üretildi. Bunun 907 bin adedi iç piyasada satıldı. 503 bin adedi ihraç edildi. Diğer ürünlerle birlikte üretim, iki milyon adede ulaşıyor.

Beko Elektronik'in ödenmiş sermayesi 3 trilyon 150 milyar lira. Yedeklerle birlikte öz sermayesi 10 trilyon lirayı aşıyor. Gelir Tablosunda satışlarının toplamı 55 trilyon lira. Dönem kârı 5 trilyon 548 milyar lira. 1 trilyon 508 milyar lira vergi karşılığı ayrılmasından sonra net dönem kârı 4 trilyon 39 milyar lira. Bu kârdan yüzde 25 oranında nakit kâr payı, yüzde 50 oranında bedelsiz hisse senedi ortaklara dağıtılacak. Ayrıca Yeniden Değerleme Fonlarından yüzde 28 oranında bedelsiz hisse senedi verilecek. Böylece bin hissesi olanın hisse sayısı bedel ödemeden 1780 hisseye çıkacak. İşlemlere SPK tebliğleri doğrultusunda 29 Mayıs 1998 tarihinden itibaren başlanacak.

İDDİALI GİRİYORLAR

Şirket 1998 yılında kişisel bilgisayar üretimine başladı. Beko'nun yaygın satış ve servis teşkilatı ile ülkede bilgisayar pazarına iddialı giriyorlar. Ayrıca televizyonlara bağlanan bir cihaz internete girmeyi sağlayan bir ürünün hazırlıkları tamamlandı. Büyük ekran, örneğin 84 ekran, kabinli televizyon da üretime hazır. Bu ürünlerin hepsi Ar-Ge departmanlarında geliştirildi. Beko, satış tutarının yüzde 1'ini Ar-Ge'ye ayırıyor. Önümüzdeki yıl 1 milyon 500 bin adet TV üretimi planlandı. Bunun 800 bin adedinin ihracı hedeflendi. Şirketin, Uzak Doğu krizinden olumsuz etkilenmemesi için her türlü tedbir alındı. Yılbaşından önce büyük miktarlarda TV tüpü ithalatı yapıldı. Böylece yüzde 14 oranındaki vergi yükünün, maliyetleri etkilememesi sağlandı. Uzak Doğuda'ki ciddi firmaların bu krizden sağlıklı çıkabilecekleri düşünülüyor. Uzak Doğu'nun maliyetleri belli olduğundan, bu fiyatların altında bir satışı sürdürmeleri ekonomik açıdan imkansız gözüküyor.

Şirketin kayıtlı sermayesi 5 trilyon liradan 20 trilyon liraya, ödenmiş sermayesi ise 525 milyar liradan, 3 trilyon 150 milyar liraya çıkartılıyor. İMKB'de halen bin liralık bir hisse, 11 bin liradan işlem görüyor. Yabancı değerleme şirketleri ise, 20 bin lira değer biçmişler. Beko'nun Yönetim Kurulu'na Rahmi Koç, Suna Kıraç, Hasan Subaşı, Temel Atay, Nüsret Arsel ve Genel Müdür Aydın Çubukçu seçildiler.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı