Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bekleyip göreceğiz...

VAN’daki Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın ‘çıkar amaçlı bir çete kurduğu’ iddiasıyla tutuklandığını Mısır’daki sağır sultan dahil, duymayan kalmadı.<br><br>Bekliyoruz...

Yargı süreci elbet bir gün tamamlanacak ve sonunda, Prof. Dr. Aşkın’ı adalet huzuruna sevk eden Van Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan’ın ileri sürdüğü gibi ortada ‘çıkar amaçlı bir çete’ var mıymış, yok muymuş, göreceğiz.

Yargı eğer başsavcıyı doğrulayan bir hükme varırsa, Kaçan’ı alkışlamak durumunda olacağız. Çünkü ‘İddiasını ispatladı böylece kamuyu zarara uğramaktan kurtardı’ diyeceğiz. Hatta onunla kalmayacak, rektörlük gibi son derece üst düzeyde makam sahiplerinin bile kendilerine bırakılan kamu yetkilerini nasıl kullandığını hepimizin yakından izlemesi gerektiğini gösteren bir de ders alacağız.

Ama ya öyle çıkmazsa?

Yani Yücel Aşkın’ın -onu yakından tanıyan pek çok insanın dediği gibi- son derece dürüst bir aydın, iyi bir bilim adamı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temel felsefesine ve değerlerine bağlı bir üniversite yöneticisi olduğu gerçeği yanında hakkındaki suçlamaların yersiz olduğu sonucu doğarsa ne yapacağız?

Bizi bırakın... Bir üniversite rektörü hakkında soruşturma başlattıktan beş ay sonra -elbet yasal yetkisini kullanarak- tutuklattıran Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan, bu kararı 50 sabıkalı bir kriminal hakkında verilmiş gibi uygulattırmasını -kolundan ite çeke- cezaevine göndermesini nasıl açıklayacak?

Sonuç ne olursa olsun bugün bir gerçek var ki, Sayın Savcı, ‘Türkiye Cumhuriyeti kurulalı beri bir rektöre bu muameleleri reva gören ilk Cumhuriyet Savcısı’ unvanına hak kazanmış bulunmaktadır.

Bunun kendisine hayırlı olmasını diliyoruz.

Ve konunun adaletle ilgili kısmını yargının söyleyeceği son sözü beklemek üzere burada noktalıyoruz.

Ama Yücel Aşkın olayının bu konuştuklarımızdan başka boyutları olduğunu da görmezden gelemeyiz.

Aşkın Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde son 6.5 yıldır Rektör sıfatıyla görev yapıyor.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin Aşkın’dan iki önceki rektörü bilindiği gibi burayı tam bir tarikatçılar yuvası haline getirdiği için görevden alınmıştı. Nitekim bu üniversite Mısır’daki meşhur Cami-ül Ezher’den kopup gelen bağnaz tiplerin öğretim üyesi/öğretim görevlisi gibi sıfatlarla toplandığı bir yer olmuştu.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ni eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz bu tiplerden temizledi. Onun başlattığı uygulamayı Yücel Aşkın devam ettirdi. Bu yüzden çok tepki çekti. O nedenle birilerinin Aşkın hakkında ihbarlarda bulunması, onun başına iş açması beklenmeyen bir şey değildi.

Şimdi işte onu bekleyeceğiz. İhbarlar mı haklı, Aşkın hakkında olumlu konuşanlar mı?
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI