DENİZLİ HABERLERİ

Beklentinin üzerindeki büyüme sevindirdi

DHA
12 Haziran 2017 - 15:11Son Güncelleme : 12 Haziran 2017 - 15:11

Beklentinin üzerindeki büyüme sevindirdi

DHA

DENİZLİ Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı (DENİB) Süleyman Kocasert, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 büyümesinin sevindirici olduğunu söyledi.

TÜİK tarafından bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 5 büyümesi iş dünyasını da sevindirdi. Kentteki iş dünyası büyüme rakamlarının sevindirici olduğunu belirterek, Denizli gibi ihracatı yüksek şehirlerin büyümeye olumlu katkı verdiğini açıkladı. DSO Başkanı Müjdat Keçeci, TÜİK tarafından açıklanan büyüme verilerinin olumlu yönde şaşkınlık yarattığını söyledi. TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre, gayrisafi yurtiçi hasılanın 2017'nin birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5 artarak piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleştiğini, piyasa beklentisinin yüzde 3.5 olduğunu belirten Keçeci, "TÜİK tarafından açıklanan rakamlardan da anlaşılacağı üzere büyümenin arkasındaki en önemli faktör ihracatta yaşanan artış. Uzun zamandan sonra ihracatta yakaladığımız artış grafiği, büyümeyi de beraberinde getirdi" dedi.

Denizli'nin de bu büyümeye olumlu katkı yaptığını belirten Keçeci, "Rakamlar bize ne yönde gitmemiz gerektiğini gösteriyor. Ülkemizin geleceği ihracata dayalı yatırımları artırmaktan geçiyor. Mikro ölçekte bir örnek vermek gerekirse, Denizli'de bu sene gerçekleştirilen yatırım rakamları daha şimdiden geçen yılın tamamını yakalamış durumda. Denizli sanayisinde ihracat artık bir kültür haline geldiği için yatırımlar hep ihracata dönük yatırımlar. Bu da Denizli'nin uzun vadede ihracatını artırmasına ve ihracata dayalı olarak büyümesine neden olacak. Denizli, bu anlamda ülke büyümesine en çok katkı sağlayan illerden biridir" diye konuştu.

DENİB Başkanı Süleyman Kocasert ise, ilk çeyrek büyüme verisinin yüzde 5 gibi beklentilerin çok üzerinde gerçekleşmesinin son derece sevindirici ve umut verici olduğunu söyledi. Yazılı açıklama yapan Kocasert, "Net ihracat geçtiğimiz sene büyümeye negatif katkı yapmıştı. 2017'nin ilk çeyreğinde ise net ihracatın büyümeye yüzde 2.2 ile pozitif katkı sağladığını görüyoruz. İhracatta atılım yılı ilan edilen 2017'de net ihracatın büyümeye pozitif katkısı ülkemiz adına elbette son derece önemli. Yatırımlarında büyümeye pozitif katkı vermesi ve bugün açıklanan yüzde 5'lik veriyle birlikte, uluslararası kuruluşların yıl sonu tahminlerini yukarı yönlü revize edebileceğini düşünüyorum" dedi.

Türkiye'nin Orta Vadeli Programı'nda 2017 yılı için büyüme hedefinin yüzde 4.4 olarak öngörüldüğünü belirten Kocasert, "Bu sene gerçekleştirilen reformlar ve sağlanan destekler sonucunda yatırım, ihracat, üretim ve istihdam rakamlarında sağlanacak artışlarla birlikte, OVP hedefimiz olan büyüme rakamına ulaşacağımız ve hatta yüzde 4,4'lük hedefimizi geride bırakabileceğimiz kanaatindeyim" diye konuştu.

Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Denizli haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Denizli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Beklentinin üzerindeki büyüme sevindirdi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:34
  • Guneş
   06:18
  • Öğle
   13:17
  • İkindi
   17:01
  • Akşam
   19:56
  • Yatsı
   21:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı