ANKARA HABERLERİ

Beklentiler karşılanmıyor

Fadime KARAASLAN
21 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 20 Temmuz 2012 - 16:58

Türkiye’de Üniversite Eğitimine Bakış ve Beklentilerin Ölçümlenmesi Araştırması’na göre, her dört öğrenciden biri, bulunduğu üniversitenin beklentilerini karşılamadığını ve hayata hazırlamadığını düşünüyor.

Fadime KARAASLAN

ATILIM Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği “Türkiye’de Üniversite Eğitimine Bakış ve Beklentilerin Ölçümlenmesi Araştırması”, üniversite adayları, öğrencileri ve mezunları ile aday ailelerinin ve işverenlerin üniversite eğitimine ve sınav sistemine bakışı ile ilgili ilginç sonuçlar ortaya koydu. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu araştırmadan elde edilen verileri açıkladı. Ankara, Adana, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun ve Trabzon’da ve 3 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmadan

Öncelik iş sahibi olmak

Üniversite eğitiminin nasıl algılandığı ve beklentilerin ne yönde olduğunu ortaya koyan sonuçlara göre gençlerin üniversite eğitiminden beklentileri, öncelik sırasıyla bir meslek ve iş sahibi olmak, iyi bir gelecek sağlamak, yaşam standardını yükseltmek ve ekonomik özgürlüğü kazanmak olarak öne çıkıyor.

Çok tercih edilen alan hukuk

Üniversite adayları ve aileleri, halen bir üniversitede öğrenim görmekte olan öğrenciler, üniversite mezunları ve işverenler olarak beş ayrı grupla yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmada, hem üniversite adayları hem de veliler tarafından en çok tercih edilen alan ise hukuk oldu. Araştırma verilerine göre, üniversite adayları ve aileleri, üniversitenin öncelikli amacının meslek kazandırmak olduğunu düşünüyor. Halen bir üniversitede okumakta olan her dört öğrenciden biri, bulunduğu üniversitenin ve okuduğu bölümün beklentilerini karşılamadığını ve hayata hazırlamadığını düşünüyor. Ayrıca, hem üniversite öğrencileri hem de üniversite adaylarına göre üniversite eğitiminden beklentiler arasında “saygınlık elde etme” önceliğini yitirmiş bulunuyor.

Yeni mezunlar yetersiz

Araştırmanın bir başka grubunu oluşturan işverenler ile yapılan görüşmelerden elde edilen verilere göre, işverenlerin yüzde 42’si, yeni mezunların üniversitede aldığı mesleki eğitimi yeterli bulmuyor. Ayrıca işverenler; üniversite adaylarının, öğrencilerinin ve velilerin aksine, üniversite eğitiminin öncelikli amacının felsefi ve bilimsel anlamda kişinin kendini geliştirebileceği bir ortam yaratmak olduğunu düşünüyor. Araştırmadan elde edilen verileri yorumlayan Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu, bir süredir üniversitelerin dönüşümüne kafa yorduklarını, var olan dönüşümü ve talepleri göz önüne alarak hangi mesleği seçerlerse seçsinler, öğrencilere kendi bakış açılarını kazanıp geliştirebilecekleri ortamı sunabilmek yönünde bir çaba içinde olduklarını söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Beklentiler karşılanmıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:12
  • Guneş
   06:00
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:47
  • Akşam
   19:43
  • Yatsı
   21:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı