« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beklediğimiz seviyeye ulaşamadık

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker, son yapılan Dünya şampiyonasında grekoromende 4 madalya ile dünya ikincisi olduklarını, serbestte ise 16'ncılıktan 10'uncu sıraya geldiklerini belirterek, buna rağmen bekledikleri seviyeye ulaşamadıklarını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Kahramanmaraş Belediyesi tarafından Batıpark Güreş Sahası'nda düzenlenen 22. Karakucak Güreş Festivali'ne katılan Çeker burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de hem karakucak, hem minder, hem de yağlı güreşlerin ağırlığını belediyelerin çektiğine işaret etti.

Federasyon olarak kendilerinin de belediyelerin yaptığı çalışmalara destek verdiğini ifade eden Çeker, şöyle konuştu:
“Daha önce Spor Toto Genel Müdürlüğümüz destek veriyordu, biz de şimdi istedikleri talepleri yerine getireceğiz. Karakucak kültür mirası ve minder güreşininin de temelini oluşturuyor. Karakucak kulüp bazında örgütlenmiş bir yapıya sahip değil. Karakucak, genellikle yörenin gençlerinin kispetini giyip yapmış olduğu güreş. Halkın paylaşımı olan bir güreş. Eskisi gibi çok büyük ilgi yok elbette. Eskiden düğünlerde bile karakucak güreşleri yapılırdı. Geçmiş dönemlerde yapılan yanlış programlamalardan dolayı o aktiviteler azalmış durumda. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalarla bu ilgi yeniden artmaya başladı.”

Çeker, yıllardır güreşin içinde bulunduğunu, başarıyı ve başarısızlığı yaşadığını ifade ederek, “A'dan Z'ye sorunları bilen bir yönetime sahibim. Son yapılan dünya şampiyonasında grekoromende 4 madalya ile dünya ikincisi olduk. Serbestte ise 16.'lıktan 10'a geldik ama beklediğimiz seviyeye ulaşamadık. Ancak her şeyde bir hayır vardır diyoruz. İnşallah olimpiyatlarda koyduğumuz çıtaya ulaşacağız. Altyapımız sağlam, yıldızlarımız sağlam” diye konuştu.
Türk güreşinin dünyada ilk dört içerisinde olduğunu belirten Çeker, sözlerini şöyle tamamladı:
“Biz Türk güreşinin zirvede olmasını istiyoruz. Yeni bir federasyonuz ve milletin 10 yılda başaramadığını biz 4 ayda başardık. Kumaş bu, hamur bu, yoğurduk. 4 ayda da hem organizasyonu dünyaya tanıttık hem de başarı olarak serbeste 18'nci olan Avrupa takımını, grekoromende 8. olan Avrupa takımını önemli yere getirdik. İnşallah bu başarı devam edecek. Ancak başarı için güreş ailesinin desteği lazım.”

BELEDİYE BAŞKANI POYRAZ

Festivalin açılışında konuşan Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ise güreşe destek olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

“60 yıldır burada güreşler tertip ediliyor. Hakikaten burası er meydanı” diyen Poyraz, sözlerine şöyle devam etti:
“Burada nice insanlar nice güreşler yaptılar ve bu şehrin insanlarına şampiyonluklar getirdiler. Daha önce söz verdiğimiz gibi 3 yıl önce güreş kulübü kurduk. Ümit ediyorum ki yine geçmişte olduğu gibi Avrupa, dünya, olimpiyat şampiyonları bu şehirden çıkacaktır. Bundan en ufak şüphemiz yok. Dün bir sempozyum düzenledik. Bu Türkiye'de ilk oldu. Çok değerli bilim adamları katıldı. Karakucak ve şalvar güreşini bütün yönleriyle masaya yatırdılar.”
Konuşmaların ardından güreşlere geçildi. Türkiye'nin farklı bölgelerinden bine yakın sporcunun katıldığı festivalde yıldızlar, gençler ve büyükler kategorisinde toplam 23 sıklette güreşler yapılacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz