Gündem Haberleri

  Bekle bizi Plüton

  Hürriyet Haber
  21.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  NASA, Güneş Sistemi’nin en uzak gezegeni Plüton’u keşfetmek için bugüne kadarki en hızlı uzay aracını fırlattı. Araç 9.5 yıl sonra Plüton’a ulaşacak.

  AMERİKAN Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın Yeni Ufuklar adlı insansız uzay aracını taşıyan Atlas-5 roketi, Florida’daki Cape Canaveral uzay merkezinden önceki gün fırlatıldı. Kötü hava yüzünden fırlatılışı iki gün geciken "Yeni Ufuklar" (New Horizons), saatte 58 bin km’ye ulaşan hızıyla, şimdiye kadar üretilmiş en hızlı uzay aracı oldu. Güneş’e en uzak gezegen olan Plüton’a ulaşması 9.5 yıl sürecek uzay aracı 700 milyon dolara mal oldu. Yeni Ufuklar, donmuş durumdaki Plüton ve onun yörüngesindeki uydularla ilgili bilgi toplayacak, fotoğraflar çekecek.

  Atmosferini inceleyecek

  Yeni Ufuklar, Plüton ve en büyük uydusu olan Charon’da aynı anda çalışma yürütebilecek. Plüton ve Charon’un bir yandan atmosfer yapısı incelenirken, bir yandan da yüzey yapılarının detaylı haritaları çıkarılacak. Ardından, uzayın Kuiper Kuşağı adıyla bilinen bölgesindeki buz kütlelerinin de incelenmesi bekleniyor. Neptün’ün ötesindeki bölgede bulunan bu kütlelerin arasındaki uzaklık, Dünya ile Güneş arasındaki uzaklığın en az 30 katı olduğu için araştırmanın uzun süreceği belirtiliyor.

  Gezegen mi değil mi?

  Kuiper Kuşağı adlı bölgede yürütülecek incelemelerle, Güneş Sistemi’nin 4.5 milyar yıl öncesine dayanan oluşumu ile ilgili önemli bilgiler elde edilebileceği düşünülüyor. Bazı astronomi uzmanları, Plüton’un gezegen özellikleri göstermediğini savunuyor. Bazıları ise Plüton’un henüz keşfedilmemiş olduğunu vurguluyor ve karar vermekte acele edilmemesini öneriyorlar. Uzay aracı, 7 araştırma cihazıyla birlikte, Plüton’u 1930 yılında saptayan astronom Clyde Tombaugh’un küllerini de taşıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı