« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bekle bizi Paris

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Pehlivan tiyatrosu 2. kampta

KIRKPINAR başpehlivanlarının, ekim ayında Paris'te sahnelenecek olan tiyatro oyunu için Antalya'da ikinci kez girdikleri kamp devam ediyor. Kırkpınar'ın tarihçesinin sahneleneceği oyunda rol alacak 10 pehlivan, dün ilk provayı yaptı. 10 gün boyunca rollerini ve repliklerini ezberleyecek olan pehlivanlar, boş zamanlarını ise kaldıkları otelin havuzunda yüzüp şakalaşarak geçiriyor. Antalya'nın Manavgat İlçesi'ndeki Sol Fulya Otel'de kamp yapan pehlivanlar, Kırkpınar güreşlerinin tarihçesinin anlatıldığı oyunun ilk provasını yaptı. Oyunda Altın Kemer sahibi Ahmet Taşçı ve Kırpınar'da daha önce başpehlivanlık kazanan Cengiz Elbeye ile Kenan Şimşek, Mehmet Yılmaz, Savaş Yıldırım, Şükrü Kazan, Ekrem Yavuz, Kadir Ergin, Hasan Gündoğdu ve Abdullah Ersoy rol alıyor. Provalardan arta kalan zamanlarını havuzda yüzerek ve güneşlenerek geçiren pehlivanlar, yarı şaka yarı ciddi güreş tutuyorlar. Otelde tiyatro kampı için kalan ve provalara katılan 10 pehlivanın dışında Mükerrem Kıyı ve Gökhan Arıcı adlı iki pehlivan da antrenman amaçlı kamp yapıyor. Başpehlivahlar Kıyı ile Arıcı'nın tiyatroda rolü bulunmuyor.

MALİYETİ 120 MİLYAR

12-15 Ekim tarihleri arasında Fransa'nın başkenti Paris'te 5 kez sahnelecek oyunun, daha sonra Avrupa'nın diğer ülkeleri ve Amerika'da sahneye konması planlanıyor. Oyunun ön hazırlıkları için yapılan çalışmaların bütün masraflarını, bu fikri ortaya atan Fransız İşadamı Pierre Guerchon karşılıyor. Osmanlı bir aileden geldiğini öne süren Guerchon, oyun için Sultan II. Abdülhamit'in 1856 yılında bir grup pehlivanı götürdüğü Paris'teki salonu da kiraladığını açıkladı. Oyun için şimdiden 8 bin 500 bilet bastırıldığını belirten Pierre Guerchon, ‘‘Bu oyunun maliyeti 120 milyar lirayı bulacak. Burada para kazanma amacında değiliz’’ dedi. Guerchon şöyle devam etti: ‘‘Yağlı güreş özellikle Avrupa ve Amerika'da tanınmayan bir spor dalı. Ancak görenlere çok ilginç geliyor. Oyunun çok ilgi göreceğinden eminim. Biletleri eylül ayında oyunda rol alacak pehlivanların da katılacağı bir kampanya ile Paris'te tanesi 250 frank karşılığında satışa çıkaracağız. Bu oyunu daha sonra diğer Avrupa ülkeleri ve ABD'de de sahnelemeyi planlıyoruz. Paris'te oyunun sahneleneceği salonda ayrıca Türk mutfağının seçkin yemeklerinin de tanıtımını yapacağız.’’

Havuza

künde

Kırkpınar efsanesini tiyatro sahnesine taşıyacak pehlivanlar Antalya'da sıkı kamp yapıyor. Kırkpınar'ın altın kemerli başpehlivanlarından Ahmet Taşçı, diğer başpehlivan Abdullah Ersoy'la kamp yaptıkları otelin havuzbaşında güreş tuttu. Ersoy, kendisini kündeye getiren Taşçı'yı havuza attı.

Oyuna klip çekilecek

Oyunun tüm masraflarını karşılayan İşadamı Pierre Guerchon, tiyatro oyunun klibini hazırlayacaklarını ve oyundan bir ay önce Fransa'daki televizyonlarda tanıtım yapılacağını da belirtti. Kırkpınar başpehlivanları ise 10 gün sürecek prova çalışmaları sırasında sahneye koyacakları oyunda seslendirecekleri Fransızca sözleri de ezberliyorlar.

Rumeli Fatihi Süleyman Paşa

Oyunda Kırkpınar başpehlivanı Ahmet Taşçı Rumeli Fatihi Süleyman Paşa'yı, diğer başpehlivanlar Kenan Şimşek veziri, Mehmet Yılmaz muhafızı, Ekrem Yavuz ateşçiyi, Abdullah Ersoy ve Şükrü Kazan şerbetçiyi, Kadir Ergin seyisbaşını, Hasan Gündoğdu ise silahtarı oynuyor. Cengiz Elbeye ile Savaş Yıldırım ise Kırkpınar efsanesinin başladığı yerde iki gün güreş tutarak yorgunluktan ölen Ali ve Selim kardeşleri canlandırıyor. Pehlivanlara bu tiyatro oyununda beş kişilik bir müzik ekibi de eşlik ediyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz