Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bekle bizi 2012

2009 yılında başarılı bir performans çizen Halter Federasyonu'nun başkanı Hasan Akkuş, federasyon olarak beklentileri ve şampiyonalar konusunda DHA'ya özel açıklamalarda bulundu.

Ercan ATA / ANKARA DHA
SON GÜNCELLEME

2009 yılının kendileri açısından uzun bir yıl olduğunu dile getiren Başkan Akkuş, ''Bu yılın yorgunluğunu yaşıyoruz, ama alınan sonuçlar tatmin edici. Sadece Avrupa ve dünya şampiyonalarına katılıyoruz. Bu süreçte toplamda 36 altın, 28 gümüş ve 26 bronz madalya aldık. Bunun yanında 5 dünya 6 Avrupa rekoru kırdık. Yıldızlar ve gençler Avrupa şampiyonu oldular. Son dünya şampiyonasında bayanlarda takım halinde dünya 3.'sü olduk. Uluslararası Halter Federasyonu'na asbaşkan seçildim. Bunun yanında takım doktorumuz uluslararası sağlık komitesine seçildi'' dedi.

"ANTALYA'DA DÜZENLENECEK DÜNYA ŞAMPİYONASI BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

2010 yılında Antalya'da gerçekleştirilecek dünya şampiyonasını çok önemsediklerini vurgulayan Hasan Akkuş, ''Bunun iki sebebi var. Birincisi bu şampiyonayı Antalya'da biz düzenleyeceğiz. Kore'de yapılan son şampiyona neredeyse kusursuzdu, ama bizimki daha iyi olmalı. Henüz zaman olmasına rağmen biz hazırlıklarına başladık. Bu şampiyona olimpiyatlarda yarışacak sporcu sayısını etkilediği için erkeklerimizin, bayanların gerçekleştirdiği başarıyı yakalaması gerekiyor. Takımımızda sporcu ve antrenör değişiklikleri var. Bunu erken yapmamız gerekiyordu. Olimpiyatlarda yarışması muhtemel sporcuları bu sene kampa aldık. Takım olarak da bireysel olarak da madalya almalıyız'' diye konuştu.

"DOPİNG KONUSUNDA DÜNYA BİZİ ÖRNEK ALIYOR"

Dünya halterinin doping konusunda Türkiye'yi örnek aldığını belirten Akkuş, ''Türk halterinin de problemi vardı. 2005 yılında bu problemlerin üstünü örtmektense bitirmeye çalıştık. Yaptığım bir konuşmada Türkiye'den hiçbir yetkilinin doping konusunda size gelmeyeceğini söyledim. O süreçten sonra birçok çalışma yaptık. Halter camiasına eğitim verdik bu konuda. 2006 yılının Temmuz ayından itibaren doping ile ilgili sıkıntım olmadı. Daha önceki yıllarda Uluslararası Halter Federasyonu tüm dünya bin kontrol yaparken biz sporcularımıza sadece 550 kontrol yaptık. Biz dünyanın yarısı kadar kontrol yaptık. Şu anda ülkemizin doping ile ilgili bir problemi yok. Dünya halterinin hala sorunu var. Sayılara baktığınızda yüksek sayıda doping rakamları var. Biz kendi yöntem ve programlarımızı uluslararası federasyona dikte etmeye çalışıyoruz. Onlar da bizi doping konusunda her zaman örnek olarak gösterdi. En son yaptığımız toplantıda bu mücadeleden nasıl başarılı çıktığımızı anlattım. Buna benzer bir uygulamanın uluslararası alanda yürütülmesine karar verildi. Bu konuyla ilgili önümüzdeki günlerde uluslararası federasyonla tekrar toplantı yapacağız. Bunun sonucu olarak ben uluslararası halter federasyonunun doping komisyonuna seçildim. Biz ülkemizdeki sporcuların temiz olması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü sporun felsefesinde eşit şartlarda yarışmayı sağlamak gerekir. Uluslararası yarışmalar uluslararası rekabetin bir parçası. Dolayısıyla sadece bizim değil diğer ülkelerin de bunu yapması gerekiyor'' ifadelerini kullandı.

Avrupa, dünya şampiyonaları ve olimpiyatlar öncesi yapılan sağlık testlerinde çoğunlukla halter branşında pozitif sonuçlar çıktığını söyleyen federasyon başkanı Hasan Akkuş, ''2004 Atina Olimpiyatları dahil neredeyse yakın zamandaki bütün olimpiyatlara doping konusunda baktığınızda genellikle halterden çıkıyor. 2012 olimpiyatları için halter açısından risk yok. Fakat önümüzdeki yıl yıldız sporcularımızın yarışacağı müsabakalar var. Tayland'da yapılan şampiyonada genç sporcularda 4 kişide pozitif sonuç çıkması tartışmalara yol açar'' şeklinde konuştu.

"MADALYA KONUSUNDA KİMSE BİZİMLE YARIŞAMAZ"

Halter Federasyonu olarak bu yılki performansları çerçevesinde madalya sayısı olarak hiçbir federasyonun kendilerine yaklaşamadığını ifade eden Türkiye Halter Federasyon Başkanı Akkuş, Pekin Olimpiyatları'nın acısını 2012 Londra Olimpiyatları'nda çıkaracaklarını söyledi.

2009 yılında olumsuz anlamda bir şey hatırlamadığını dile getiren Akkuş, kendisini mutlu eden olay sorusuna ise Nurcan Taylan'ın Avrupa Şampiyonası'nda kendisini topladığını ve Sibel Özkan Öz'ün bayanlarda ilk altın madalya alması ve Şaziye Okur'un gelecek vaad etmesi olduğu cevabını verdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler