ÇORUM HABERLERİ

Bekiroğlu’ndan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye Tepki

IHA
14 Eylül 2015 - 16:48Son Güncelleme : 14 Eylül 2015 - 16:49

AK PARTİ ÇORUM İL BAŞKANI RUMİ BEKİROĞLU, ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN SÖZLÜ'YÜ ELEŞTİRDİ

IHA

AK Parti Çorum İl Başkanı Rumi Bekiroğlu, teröre karşı düzenlenen birlik ve beraberlik yürüyüşünde İskilipli Atıf Hoca ve din adamlarına yönelik hakaret ettiği öne sürülen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye tepki gösterdi.
İskilip’te yetişmiş büyük alim İskilipli Atıf Hoca’nın son devrin din mazlumlarından olduğunu dile getiren Rumi Bekiroğlu, Atıf Hoca’nın İstiklal Mahkemesi’nde usulen yargılanması yapılan, beraat istenirken idam edildiğini hatırlatarak, bunun çok acı bir facia olduğunu belirtti.
İskilipli Atıf Hoca’nın şapka devriminden 1.5 sene önce yazdığı ’Frenk Mukallitliği ve Şapka’ kitabı sebebiyle istiklal mahkemeleri tarafından gözaltına alınıyor ve yargılanmaya başlandığını hatırlatan Bekiroğlu, “Evrensel bir hukuk kuralıdır ki bir mesele yürürlüğe girdikten sonra hüküm ifade eder. ‘Siz şapka devrimini yaptınız iki sene önce yazılan kitaptan dolayı beni yargılayamazsınız’ diyor. Ancak tabi suçlamalar devam eder bir davasından beraat eder. Ama ikincisi bu dava hayatına mal olur. Bu kitabından dolayı içinde kel Alilerin, Kılıç Alilerin bulunduğu ve meşhur tabirleriyle ‘önce asalım sonra şahitleri dinleriz’ gibi bir kararla idamına hükmediliyor” dedi.
O dönem İskilipli Atıf Hoca için savcının ‘hiçbir suçu yoktur’ diye beraatını istediğini anlatan Bekiroğlu, “Ama mahkeme savunmalarını yapmak üzere bütün mahkumlara mühlet veriyor. Akşam cezaevinde herkes savunmalarını yazar. Sen yazmayacak mısın dediklerinde ’Resulullah beni yanına çağırıyor ben yazmayacağım’ der. Ben zaten suçlu değilim ki. Ertesi gün mahkemenin önüne çıkarlar. Müdafaanı söyle denildiğinde ’Müdafaa yazmıyorum kararınızın adil olmasını bekliyorum’ der. Hiç kimsenin beklemediği şekilde idam edilir. Allah ona rahmet etsin. Milletimizin olarak İskilipli Atıf’ı her zaman saygıyla rahmetle minnetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.
Bu hakaretlerin hesabını bu milletin soracağını dile getiren Bekiroğlu, “Dün “Atıf Hoca’nın ismi önüne hain damgası vurulma çabalarına en büyük katkıyı, hocanın ismini şeyh Said, Seyit Rıza gibi isimlerle yan yana anan AK Partili vekiller sebep olmuştur” diyerek milletvekillerimizi ve partimizi yıpratmaya çalışanlar bugün partilerinin mensubu belediye başkanının sözleri ve ağır hakaretleri karşısında nasıl bir tepki verecektir merak ediyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çorum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çorum ilinden Bekiroğlu’ndan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye Tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2015 tarihinde saat 16 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bekiroğlu’ndan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye Tepki haberi güncellenecektir.

  ÇORUM NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   03:54
  • Guneş
   05:46
  • Öğle
   12:55
  • İkindi
   16:43
  • Akşam
   19:43
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı