Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bekir Coşkun’u yine kızdıracaklar

BEKİR Coşkun şu an tatilde...<br><br>Haberi yoktur ama öğrenince yine kızacak!..

Çünkü, bir türlü anlamadığı hatta kızdığı "tuhaf vergi" yine getirilmek isteniyor.

TUHAF VERGİ NE?

Yazılarını zevkle okuduğumuz sevgili Bekir Coşkun, yıllar önce bir yazısında "Hayat Standardı Vergisi"nin ek göstergelerine aşağıdaki gibi tepki göstermişti.

"Yat, kotra, sürat teknesi, özel uçak, mürebbiye, şoför, bahçıvan, aşçı, yarış atı sahibi olanlar, "hayat standardı" kapsamında ek vergi vereceklermiş.

Siz de öyle sanıyorsunuz.

Holding, anonim ve limited şirket sahipleri, ortakları ile kira ve faizden geçinen rantiye bu vergiden muaf.

Daha da açıkçası; tanıdığınız ne kadar irili ufaklı işadamı, zengin, holding sahibi, patron, rantiye varsa, neleri olursa olsun böyle bir vergi vermeyecekler.

Geriye kim kalıyor?..

Bakkal, kasap, manav, tamirci, kuruyemişçi, köfteci, kırtasiyeci, manifaturacı, taksici, tamirci, kamyoncu...

Siz hiç özel uçağı olan bakkal duydunuz mu?.. Ya da mürebbiye sahibi, aşçısı, yatı kotrası olan, kaptan pilot çalıştıran köfteci?..

Peki bu tuhaf vergi neyin nesi?.."

Coşkun’u kızdıran ve son olarak dört yıl önce getirilmek istenen bu tuhaf vergi, o dönemde yasalaşmıştı. Şimdi yeniden getirilmesi sözkonusu...

GERÇEKÇİ OLMALI

Vergilerin, gerçekçi olması ve özellikle bugüne kadar vergi ile tanışmamış ya da hep kayıt dışı kalmış olanları kavraması gerekiyor.

Aksi halde, tuhaf vergiler parodilere konu oluyor.

Levent Kırca, bakmış ki vergiye ihtiyaç var, kendi çapında yeni vergiler bulmuş;

- Kelle Vergisi, Elle Vergisi, Ötücü Kuşlar Artık Ötmüyorlar Vergisi, Kaydırıkıplak Vergisi, Bulduk Kazları Yolalım Vergisi...

Bu vergiye gelince duruyor; "Tamam da bu kazların yolunacak yeri kalmadı efendim..."

Sonra devam ediyor;

Ek Telefon Vergisi, Ek Hayat Standardı Vergisi, Ek Geçici Vergi, Ek Kalıcı Vergi, Ek Gelir Vergisi, Ek ya Gelirse Vergisi...

O sırada yanındaki bayan eklemeler yapıyor: Allah ne verdiyse vergisi, çekeceği, tarağı, aynası olanların vergisi, bir bardak su içenlerin vergisi ....

Liste uzayıp gidiyor...

Cennetteki vergi belli değil

YENİ Kurumlar Vergisi Kanunu ile vergi cennetlerine bazı sınırlamalar getirildi. Buna göre, vergi cenneti bazı ülkelerde yerleşik şirketlere, yapılan her türlü ödeme üzerinden, yüzde 30 vergi kesintisi yapılacak.

Nedeni belli; Türkiye’deki bazı mükellefler, vergi cenneti ülkelerden fatura alıp, gider yazmasınlar. Bu yolla da vergi kaçırmasınlar.

Şu anda, bu konuda "fıkra gibi" bir durum var;

- Yasa Resmi Gazete’de 21 Haziran 2006’da yayınlandı.

- Vergi cenneti ülkelerdeki şirketlere yüzde 30 vergi kesintisi, geriye dönük olarak 1 Ocak 2006’dan itibaren yürürlüğe girdi.

- Yüzde 30 kesinti yapılacak ülkeleri ise Bakanlar Kurulu belirleyecek.

Bugün 6 Ağustos 2006, kesinti yapılacak ülkelerin, hangisi olduğu halen belli değil!..

Belli olan bir tek şey var o da; hangisi olduğu bile açıklanmayan ülkelerde, yüzde 30 vergi kesintisinin 1 Ocak 2006 tarihinde başlamış olduğu...

Hayret ki ne hayret!..

Gökkuşağı

GENÇ kız, birden fazla delikanlı ile flört etmektedir. Babası bu durumdan oldukça rahatsızdır. Bir gün karısına bir alet göstererek:

- Bizim kızı kontrol etmek için müthiş bir alet icat ettim. Bizim kız, erkek arkadaşıyla gelip odaya kapandıklarında sadece şu düğmeye basmam yeterli. Delikanlı, bizim kızın elini tutarsa yeşil lamba yanacak, öperse kırmızı. Tamam mı?

Alet yerleştirilir. Gece kızın erkek arkadaşı geldiğinde baba biraz kestirmek üzere kanepeye uzanır. Biraz sonra karısı onu sarsarak uyandırır:

- Bey, kalkıp baksana şu alete. Senin aletin perdesinde gökkuşağının yedi rengi belirmeye başladı. İçeride ne oluyor acaba?

BİLİN BAKALIM

1- 30’u yarıma bölüp, 10 eklediğinizde kaç eder?

2- Bazı aylar 30, bazıları 31 çeker; kaç ayda 28 gün vardır?

3- Doktora gittiniz. Size 3 hap verdi ve yarımşar saat arayla yutmanızı istedi. İlaçların tamamının bitmesi ne kadar sürer?

1-
70 eder. Çünkü yarıma bölmek 2 ile çarpmak demektir.

2- 12 ayda... Çünkü tüm aylarda 28 gün vardır.

3- Bir saat.

AKLINIZDA BULUNSUN

Salatalığın yüzde 96’sı sudur.

Sigara çakmağı, kibritten önce bulundu.

Atların kırılan kemikleri geri kaynamaz.

Ayağı kırılan atların hayatları da biter.

Üzümü mikrodalgaya koyarsanız patlar.

İçtiğimiz sular 3 milyar yaşındadır.

Bir bardak sıcak su, buzdolabında soğuk sudan daha çabuk donar.

Günün sözü

Dev eserleri taşlar değil, onları işleyenler meydana getirir.

J.T. MOTLEY

X