Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bekir Coşkun: Güneş, Ay'ı tuttuğu yerde...

Bekir COŞKUN

Bence bu Güneş değil Ay tutulması...

Çünkü Güneş, Ay'dan daha büyük.

Piyasa ekonomisinin yüce ilkeleri ile yoğrulduğumuzdan, büyük küçüğü tuttuğu yerde tutar.

Nitekim bilim adamları, ‘‘Güneş tutulmasıdır’’ diye tutturanlar ile ‘‘Ay tutulmasıdır’’ diye tutturanlar olarak ikiye ayrıldılar.

Bizim Harput Kaymakamlığı'nın ‘‘Kim kimi tutarsa tutsun, yeryüzünde bu tutma işi en iyi Harput'tan gözükecek’’ şeklindeki görüşü ise en tutarlısı. NASA'nın, tutulmanın en iyi Harput'tan gözükeceğini açıklamasından sonra ise birçok tutulma tutkunu Harput'un yolunu tuttu.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; ‘‘kent meydanında on altı seyyar tuvalet kuruldu, yollar asfaltlandı, çevre düzenlemesi yapılırken ağaçlandırmaya hız verildi, altyapı çalışmaları sürüyor...’’

İki aydır çalışıyorlar.

Doğrusunu isterseniz tutulma zaten 2 dakika 16 saniye tutuyor.

Ben bir tek ‘‘altyapı çalışmalarına’’ niye hız verildiğini anlayamadım, tutulma üstte...

*

Anadolu'da Güneş tutulduğunda herkes teneke çalardı, ki Güneş kurtulsun... (Meğer kurtulması gereken Ay'mış.) NASA bu işe asla karışmaz, halkımız teneke çalarak sorunu çözerdi...

Güneş tutulur gibi mi oldu, büyükler ‘‘Koşun tenekelere...’’ derlerdi. Küçükler var hızla tenekelere koşarken, geç kalmanın kıyamet riski getireceğinden kesin emin olarak kaptıkları gibi sopa ile tenekelere yanaşırlardı...

Her tarafı teneke tırgırtısı sarardı...

Tıngır, tıngır, tıngır...

O sırada Güneş ne yapardı, bilemeyiz. Bilmem kaç milyon kilometre uzakta...

(Eski Türk kültüründe teneke çalmak aslında Güneş'i kurtarmak için değil, muhtemel kıyamet karşısında uyuyanları ibadete çağırarak ahreti kurtarmak içindi...)

Büyükler ‘‘Daha hızlı...’’ derlerdi.

‘‘Daha hızlı ulan... Kıyamet mi koparttıracaksınız?..’’

*

Her şey değişti...

Güneş tutulması ile kıyamet yerine Harput'a hayat geliyor. Seçimlerde Demirel'i tuttular, Tansu Çiller'i tuttular, Ecevit'i tuttular altyapı gelmedi, ama Ay Güneş'i tuttu, altyapı geldi.

Harputlular, bu tutulmayı çok tuttular.

‘‘Kör tuttuğunu...’’ dünyasında, Ay'ın Güneş'i tutması barışçı hoş bir festivale dönüştü.

Şimdi isli camlarınızı Güneş'e tutun...X
YAZARIN DİĞER YAZILARI