Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bekir Coşkun: Ey akıl...

Bekir COŞKUN

BİLİYORSUNUZ; Ecevit'in sağ kulağına Rahşan Hanım fısıldar, sol kulağına ise Hüsamettin Özkan... Ki zaman zaman Hüsamettin Özkan'ın kulak şaşırıp, sağ kulağa yöneldiği, ancak Rahşan Hanım'ın ‘‘O benim kulağım’’ diye itiraz ettiği bilinen bir gerçek.

Ecevit'e bir burun kalıyor.

İşte gelen haberlerde ‘‘Ecevit, Cumhurbaşkanı'nın CHP'li olduğu kokusunu aldı’’ denildiğine göre, bunun kulakla bir ilgisi yok, burun işi.

Siyasette burun çok önemlidir.

Kulak da önemlidir, ama burun gerek önde görkemli duruşundan, gerek gittiğiniz doğrultuyu gösterdiğinden başka bir öneme sahiptir.

Göz?..

O kadar önemli değil.

Her ne kadar gözle bakma anlamında icraat görevi almış siyasetçilere ‘‘Bakan’’, bakanların başına da ‘‘Baş-bakan’’ deniliyorsa da, genelde bir şeye bakmadıklarını, baktıklarında da göremediklerini hepimiz biliriz.

*

Diyelim ki Anayasa'nın 73 ve 91'inci maddelerini, koca kabinede kimse göremedi.

Bu maddelere göre; vergilendirme ancak ve ancak kanunla yapılır. Anayasa bu iki ayrı maddesinde de, ayrı ayrı vergiler için kanun yapılmasını emrediyor.

İşte hükümetin yeni bir kriz yaratan Kanun Hükmünde Kararnamesi, vergi getirdiği için, apaçık bu iki Anayasa maddesine aykırı. Yani, eğer Cumhurbaşkanı o kararnameyi imzalamış olsaydı, Anayasa suçu işlemiş olacaktı.

Ancak bu gerçeği gözleri ile görmek yerine, kulak ve burun kullanıp, Cumhurbaşkanı'na ateş püskürüyorlar.

Ama görmüyorlar:

Orada artık bu kapkaççı düzenin bir parçasının oturmadığını, kapalı kapılar ardında binbir entrika çevirmeye alışık olmayan bir hukukçunun oturduğunu, Anayasa'ya bağlılık yeminini yerine getirmekte kararlı olduğunu göremiyorlar.

Bunların gözleri kör.

Koklayan burun, üflenen kulakla devlet bu kadar idare edilir.

*

Peki kafadaki diğer bir duyu, akıl?..

Ne arasın?..

Yolsuzluklara bulaşmışlarla kol kola girip, hırsızı-katili-caniyi affetmeye kalkıp, ama hukuka uymaya çalışan bir Cumhurbaşkanı'nı istememek akıl-vicdan işi midir?..

Ey akıl...

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI