Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bekir Coşkun: Düğme mi parmak mı?..

Bekir COŞKUN

POLİSLER korsan gösteri yapınca, demek ki tartaklanan kahverengi paltolu sivil adam, kafasını ellerinin arasından uzatıp ‘‘Polis yok mu?..’’ diye bağırdı.

Gerçi aynı saatlerde Ankara'ya ulaşan polisin isyan haberleri karşısında bakan da ‘‘Polis yok mu?..’’ diyecek oldu, tek ayak üzerinde bir süre zıpladıktan sonra sadece ‘‘Kimse yok mu?..’’ dedi.

Kimse?..

Kimse yok...

Eğer ülkenin güvenliğini sağlaması gereken polis, kendisi sokaklara dökülmüşse... Hükümetin istifasını isteyip ‘‘tekbir’’ nidalarıyla korsan gösteri yapıyorsa...

Kimse yok.

*

Türkiye'yi iyi günler beklemiyor.

Niçin?..

Kimi meslektaşlarımız ‘‘Yine birisi düğmeye bastı’’ nakaratını tekrarlamaya başlarken, kimisi ise yine ‘‘dış parmaklar’’dan şüpheleniyor.

Ne düğmesi, ne parmağı...

İçerdeki düğme ve parmaklar yetmiyor mu?..

Yönetenlerin soyduğu, hırsızlığın devletin tepesine dayandığı, yoksul kitlelerden toplanan verginin soygunları bile karşılayamadığı bir ülkede ayrıca dış parmağa, ya da düğmeye gerek var mı?..

Bir ülkede toplanan vergiler ve alınan borçlar, siyasi destekli soygunlara yetmiyorsa...

Ne düğme, ne parmak?..

*

Şuna bakın:

Hukuk çökeli çok oldu.

Bizler yıllardır hukuk devletini arıyoruz, yok.

Hukuku geri getirmek için toplumun oy verdiği iktidarda, Başbakan'ın karısı ile Adalet Bakanı'nın eşi kafa kafaya verip, katilleri-hırsızları-soyguncuları salıvermek için bir af kanunu ortaya atıyorlar, kimse karşı çıkamıyor.

Hem de gökten suç ve suçlu yağarken.

Şimdi bunda düğme, ya da dış parmak var mı?..

Devlet saygınlığının bittiği, parlamentonun işe yaramadığı, hükümetin acze düştüğü, hukukun çöktüğü, demokrasinin işlemediği bir ülkede, asıl huzur ve güvenin olması mucize sayılmaz mı?..

Neyin dış parmağı?..

Neyin düğmesi?..

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI